ALEVİLER ANKARADA EŞİT YURTTAŞLIK İSTEDİ

Ankara’da buluşan on binlerce Alevi, “eşit yurttaşlık hakları” için anayasal güvence istedi.

ALEVİLER ANKARADA EŞİT YURTTAŞLIK İSTEDİ
Ankara’da buluşan on binlerce Alevi, “eşit yurttaşlık hakları” için anayasal güvence istedi. Alevi yurttaşlara aydın, sanatçı ve yazarlar da miting için gönderdikleri bildiri ile destek verdi. Başbakan Erdoğan’ı sert bir dille eleştiren ABF Genel Başkanı Selahattin Özel, “Başbakan, iktidara geldiğinden beri Alevi düşmanlığı yapıyor” dedi.

Savaş istemiyoruz Mitingde on binler, AKP hükümetinin 4+4+4 eğitim sistemini, Kürt sorunu ve Suriye politikalarını da eleştiren döviz ve pankartlar taşıdı. Mitingde talepler dışında taşınan pankartların çoğunda “Suriye’ye gitmem, kardeş kanı dökmem” gibi savaş karşıtı söylemler yer aldı. 

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından Ankaraya gelen on binlerce Alevi yurttaş; Sıhhiye Meydanında tek ses olup, Laik, demokratik Türkiye için eşit yurttaşlık talebinde bulundu.

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonunun organize ettiği miting kapsamında Türkiyenin ve Avrupanın pek çok kentinden gelen binlerce kişi sabah saatlerinde Ankara Garında buluştu. Kortejler halinde Sıhhiye Meydanına yürüyen grup, arama noktasından geçerek meydana alındı. Arama noktasında ESP ve SODEPli küçük bir grup ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Gruptakiler, yol kenarında kurulan polis bariyerlerini yıktı ve durakların camlarını kırdı. Gerginlik kısa sürede son buldu. Mitinge, Alevi örgütlerinin yanı sıra CHP, ÖDP, TKP gibi partilerle çok sayıda sivil toplum örgütü de destek verdi. Taraftar grupları da meydanda boy gösterdi.

Alandaki ‘mesajlar’

Alanı dolduran binlerce yurttaş, Ey hükümet halkın sesine kulak ver”, “Cemevleri ucube değil, ibadethanemizdir, Devlet inançları tarif edemez”, “Madımak müze olacak”, “Zorunlu din derslerine hayır”, “İnanca saygı, düşünceye özgürlük”, “Aleviyiz, bizi de işaretleyindöviz ve pankartlarını taşıdı. Aleviler, mitingde yalnızca kendi taleplerini gündeme getirmedi. Eğitimdeki 4+4+4 uygulaması, Kürt sorunu ve Suriye politikalarını da eleştiren binlerce kişinin, Silaha değil, emeğe; şeriata değil eğitime bütçe”, “Suriyeye gitmem, kardeş kanı dökmempankartlarını taşıdığı görüldü. Miting için Abdi İpekçi Parkının önünde sahne kuruldu. Alandakiler; türküler eşliğinde halay çekti, semah döndü.

Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüsniye Takmaz, eşit yurttaş olma hakkınını duyması gerekenlere duyurmak için toplandıklarını söyledi. Takmaz, Bizi duyun, bizi istediğiniz gibi şekillendirmeyin. Artık hiçbir yurttaşımızın öteki olmasına izin vermeyeceğiz dedi.

‘Kindar gençlik yetiştiriyorsunuz’

ABF Genel Başkanı Selahattin Özel de konuşmasına halk ozanı Neşet Ertaşı anarak başladı. Hükümetin Neyi çözeceğim dediyse eline yüzüne bulaştırdığını belirten Özel, Alevi çatışması dediniz, ülkede Alevi düşmanlığı daha da arttı. Alevilerin evleri işaretlendi. Kürt sorununu çözeceğiz dediniz. Kardeş kanı daha daha artarak akmaya, analar ağlamaya devam ediyordedi. Alevilerin en demokratik haklarının yıllardır yok sayıldığını, belirten Özel, Başbakan, iktidara geldiğinden beri Alevi düşmanlığı yapıyorifadesini kullandı.Bu ülkede herkesin Alevilerden bir özür dileme borcu olduğunu belirten Özel, Başbakan Erdoğana Dersimden özür dilerken, Sivas için özür dilemeyi düşünmüyor musunuzdiye seslendi. Özel, Aleviler olarak taleplerini ise şöyle sıraladı:

Sivil, demokratik ve özgürlükçü bir anayasa yapalım. İnanç ayrımcılığı yapmayan, ayrı inançta olanı ötekileştirmeyen, dayatmacı zorunlu din dersini ortadan kaldıran bir anayasa hepimizin ihtiyacıdır. Her inancın ibadethanesinin kendilerince belirlendiği ve yasaklanmadığı bir ülke hayalini gerçekleştirelim.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
cemal hanoğlu
cemal hanoğlu - 10 yıl Önce

Mitinge katilan bütün canlarin ayağina yüreğine sağlik emeği geçen tüm kurulu§lara tşk ler ben katilamadim gònlùm onlarla her sòzlerini benimsiyorum ve destekliyorum

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56