ALEVİLER ANKARADAKİ BÜYÜK ALEVİ KURULTAYINA HAZIRLANIYOR

Çalıştaylar sonucunda büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Çalıştayların niyeti belli oldu. Hükümet tarafından sorun Aleviler gibi gösterilerek Alevilik tarif edilmeye çalışıldı.

ALEVİLER ANKARADAKİ BÜYÜK ALEVİ KURULTAYINA HAZIRLANIYOR

Alevilerin talepleri

* Cemevleri ibadethane olarak tanınsın...

* Zorunlu din dersi kaldırılsın...

* Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılsın...

* Madımak Oteli utanç müzesi olsun...

* Alevi köylerine zorla cami yapılmasın...

* Eşit yurttaşlık hakkı verilsin...

* Kamuda Alevilere yönelik ayrımcılık son bulsun...

* Başta Hacı Bektaş Dergahı olmak üzere Alevilerin inanç merkezleri Alevilere teslimedilsin.


Aleviler Ankara’daki kurultayda, manifesto yayımlayıp eylem planı oluşturacak

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, “Ankara’daki kurultayda çıkacak sonuca göre yol haritamızı belirleyeceğiz. Dünyanın pek çok yerinden gelecek Alevilerin taleplerinin ardından eylem programımızı şekillendireceğiz” diye konuştu.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez, AKP tarafından gerçekleştirilen Alevi çalıştaylarını eleştirerek “Çalıştaylar sonucunda büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Çalıştayların niyeti belli oldu. Hükümet tarafından sorun Aleviler gibi gösterilerek Alevilik tarif edilmeye çalışıldı dedi. Alevilerin temel taleplerinin yer aldığı bir manifesto hazırlandığını kaydeden Geçmez, “Ankaradaki kurultayda çıkacak sonuca göre yol haritamızı belirleyeceğiz. Dünyanın pek çok yerinden gelecek Alevilerin taleplerinin ardından eylem programımızı şekillendireceğiz diye konuştu.

Alevilerin Ankara’da 15-16 Ocak’ta temel taleplerini dile getirmek amacıyla düzenleyeceği “Büyük Alevi Kurultayı” öncesi İstanbul’un birçok yerinden gelen Alevi köy dernekleri ve çeşitli Alevi kurumunun temsilcilerinin katılımıyla Okmeydanı Cemevi’nde toplantı düzenlendi. Toplantıda, devletin her zaman Alevi sorunu olduğunu anlatan Geçmez, “Ancak bu sorun Alevilerden kaynaklanan bir sorun değil. Biz katliamlara uğrarken de Aleviydik, uğramadan önce de Aleviydik. Sorun, siyasilerden kaynaklanan bir sorundedi.

Asimilasyondan vazgeçilsin’

Alevilerin sorunlarının çözümünde ilahiyat kökenli kesimlerin söz sahibi olmasını eleştiren Geçmez, “Mücadelemiz laik, demokratik devlet mücadelesidir. Devletin dinsizleştirilmesi mücadelesidir. Mücadelemiz yurttaşların kendi inancını yaşaması mücadelesidir” diye konuştu. Kurultayda Alevi örgütleri temsilcilerinin yanı sıra sanatçı ve dost Alevi kurumlarından da görüş ve öneri alacaklarının altını çizen Ercan Geçmez, “Yayımlayacağımız manifesto ile inancın tanınması, asimilasyonlardan vazgeçilmesi, dergâhın bize teslim edilmesi, inanç özgürlüklerinin sınırlanmasının anayasadan çıkarılmasını talep edeceğizdiye konuştu.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56