ALEVİLER EŞİT YURTTAŞLIK HAKKI İÇİN İZMİR’DE MİTİNG YAPTI

On binlerce Alevi , “Demokratik Anayasa ve Eşit Yurttaşlık Hakkı” sloganıyla dün İzmir Kordonboyu’ndaki Gündoğdu Alanı’nda bir araya geldi.

ALEVİLER EŞİT YURTTAŞLIK HAKKI İÇİN İZMİR’DE MİTİNG YAPTI
Aleviler İzmir’de ‘Taleplerimiz gerçekleşene dek mücadeleye devam’ dedi

‘Eşit olana kadar’

Ankara ve İstanbul’un ardından İzmir’de de Büyük Alevi Buluşması gerçekleşti. Yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı mitingde, ülkenin hızla tek adam rejimine sürüklendiği ifade edildi.

On binlerce Alevi , Demokratik Anayasa ve Eşit Yurttaşlık Hakkısloganıyla dün Gündoğdu Alanı’nda buluştu. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) öncülüğünde çok sayıda alevi örgüt tarafından düzenlenen ve yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı mitingde, ülkenin hızla tek adam rejimine sürüklendiği, buna karşı çıkan yurttaşların birleşmesi gerektiği vurgulandı.

Büyük Alevi Buluşması, Ankara ve İstanbul’un ardından dün de İzmir’de gerçekleştirildi. Sanatçılar Arif Sağ, Ferhat Tunç, Dertli Divani, semah ekibi ve yerel ozanların sahne aldığı mitinge, Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, Belediye başkanları Mehmet Ali Çalkaya, Mustafa İnce, Metin Solak, Abdül Batur da katıldı.

ABF Genel Başkanı Ali Balkız, Türkiye’nin 12 Haziran’da bir deneyden daha geçeceğini belirterek, sorunlarını anlatmak için İzmir’de bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da mitinge çağırdıklarını anımsattı.

‘Ülke kötüye gidiyor’

Balkız, Başbakan bizi dinlerse belki dediklerimizin tersini yapmaz. Ülkemiz kötüye gidiyor. Referandum sonrasında öyle bir oynadı ki yargıyla yarın seçim sonrası başkanlığa gidiyor. Korkarız ki bir Hitler, Mussolini geliyor. Onun için 12 Haziran seçimleri önemlidedi. Alevi yurttaşların birleşmesini istediklerini söyleyen Balkız şöyle konuştu: Diyanet İşleri Başkanlığı, zorunlu din dersi kaldırılıncaya, cemevlerimiz yasal statüye kavuşuncaya, Madımak Oteli müze oluncaya, Alevi köylerine cami yapma politikaları son buluncaya dek mücadele edeceğiz. Eşitlikçi, çoğulcu, demokratik bir Anayasa istiyoruz. Alevi köylerine cami yapma işleri, zorunlu din dersi, fişlenme, ordudan, emniyetten dışlanma, seçim yasası, sendikaları susturma 12 Eylülle başladı. AKP devam ettiriyor. AKP önce adımızı devamında da özümüzü değiştirmek. Ama çabası nafiledir.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Selahattin Özel de, Bin yıldır kendi alın terimizle cemevlerimizde ibadet yaptık, yine yaparız dedi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56