ALEVİLERİ BU ÜLKEDE İSTİYORLAR MI TARTIŞILMALI

Arif Sağ, Aleviler haklarını arayacak yeni kulvarlar oluşturmalı ve yeni bir tartışma başlatmalı. Alevilerin akil adamları hiçbir ayrım yapmadan platform oluşturarak Türkiye’de yaşabiliyor muyuz? İnançlarımızı yaşayabilecek miyiz? Alevileri bu ülkede istiyorlar mı, istemiyorlar mı? Bunların sorgulanması lazım.

ALEVİLERİ BU ÜLKEDE İSTİYORLAR MI TARTIŞILMALI

ARİF SAĞ’DAN BAŞBAKAN’A TEPKİ

Sanatçı ve eski SHP milletvekili Arif Sağ, referandumda alınan hayıroylarının Kemal Kılıçdaroğlu’nun bireysel başarısı olduğunu söyleyerek Başarısızlık varsa bu partinin başarısızlığıdır. Kılıçdaroğlu yalnız bırakıldı dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın referandum sürecinde Yargıda bir mezhep, cemaat gruplaşması var yönündeki açıklamalarına da değinen Sağ, Bu iş yarın Türkiyede kaç Alevi yaşasın mantığına uzanır. Alevi kurumları bir araya gelerek değerlendirme yapmalıdiye konuştu.

Sağ, Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve Kılıçdaroğlu üzerinden Alevilerin hedef alındığını belirterek, Alevi camiasından ve CHPden bu konuda bir ses çıkmadı. Başbakan kamuda ve yargıda kaç kişinin olduğunu ve kaçının Alevi kökenli olduğunu bize de söylesin bilelim. Alevi olursa ne oluyor, Sünni olursa ne oluyor dedi. Alevi çalıştayına katıldığı için kendisine tepkilerin olduğunu ifade eden Sağ, Bunu kamuoyuna ilk kez açıklıyorum; bu çalıştayların son ikisine eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın bilgisi dahilinde neler olup bittiğini kontrol etmek amacıyla katıldım. Bireysel hiçbir harekette bulunmadım dedi.

Alevilerin temel taleplerinin zorunlu din dersinin kaldırılması, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması olduğunu vurgulayan Sağ,Aleviler haklarını arayacak yeni kulvarlar oluşturmalı ve yeni bir tartışma başlatmalı. Alevilerin akil adamları hiçbir ayrım yapmadan platform oluşturarak Türkiyede yaşabiliyor muyuz? İnançlarımızı yaşayabilecek miyiz? Alevileri bu ülkede istiyorlar mı, istemiyorlar mı? Bunların sorgulanması lazım diye konuştu.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56