ALEVİLERİN YAŞADIĞI EVLER İŞARETLENDİ

Adıyaman’da Alevilerin yaşadığı evlerin işaretlendiği açıklandı. Olay Maraş katliamını akla getirdi. Mahalle halkı geceleri nöbet tutmaya başladı.

ALEVİLERİN YAŞADIĞI EVLER İŞARETLENDİ

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adıyaman Şubesi olayı doğruladı. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlatırken Vali Ramazan Sodan, “Çocuklar yapmış olabilir” açıklamasını yaptı.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Adıyaman’da Alevi ve Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Karapınar Mahallesi’nde 45 evin duvarına 26 Şubat gecesi birbirine benzemeyen anlamsız yazıların yazıldığını belirtti. Mahalle halkının korku içinde geceleri nöbet tutmaya başladığını ifade eden Fırat, “Emniyet Müdürü olayın planlı bir şey olmadığını, çocuklar tarafından yapılmış olabileceğini belirtti. Hatta yazıların satanist işaretlere benzer olduğunu, bunun münferit bir olay olduğunu ifade etti. Buna karşın istihbarat çalışmalarının yapıldığını söyledi. CHP il ve ilçe başkanlığı buradaki işaretleri belgelediler. O bölgede ağırlıklı olarak Kürt ve Alevi yurttaşlar yaşadığı için, tarihimizde yaşanan kötü örnekler olduğu için - Maraş katliamı gibi - Adıyaman’da da bir ön provokasyon mu var diye endişelendik” dedi.

CHP’li Aygün ise “Bu ülkenin ana muhalefet partisinin genel başkanının dini inancını seçimlerde başbakan tarafından hakaret konusu edilmesi, daha birkaç gün evvel Hocalı Katliamı mitinginde, Ermenilere hakaret edilen bir mitingde bakanın konuşma yapması, Başbakan’ın dindar nesili yetiştirmeyi kafaya takması bu provokasyonun zeminini hazırlamıştır. Bu nedenle hükümet kendine çekidüzen vermeli” diye konuştu.

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Adıyaman Şubesi Başkanı Mahmut Yapıcı, kentte Alevi evlerinin işaretlendiği haberlerini doğruladı. Yapıcı, “Emniyet amiri ile birlikte toplamda 45 evin üzerinde işaret tespit ettik. Bu evlerde yaşayan herkes Alevi kökenli. Valilik ve Emniyet olayı soruşturuyor” dedi.

Vali Sodan, gelişmeler üzerine makamında Emniyet Müdürü Mehmet Bilici ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Sodan, “Karapınar Mahallesi’nde vatandaşlarımızın bahçe duvarlarına ve kapılarına birtakım harf, rakam ve çizgiye benzeyen keçeli kalemle yazılar yazılmış. Emniyetimiz bunları tespit etti. Bu bir çocuk tarafından veya provokasyon olarak da yazılmış olabilir. Biz bunun takipçisiyiz. Rastgele çizilmiştir. Son yapılan tespitlere göre 25 tane evimizin kapılarına ve duvarlarına çizilmiştir. Bu olayı çözmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56