ALEVİLERİN YAŞADIĞI KÖYDE SANAL İMAM EZAN OKUYOR

Alevi yurttaşların yaşadığı Tokat'ın Çatalkaya köyüne bir süre önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından imam atandı, ancak imam köyde göreve başlamadı. Köy camisinin kapısı kilitli dururken radyo frekansı ile yapılan bağlantı ile köyde 5 vakit ezan okunmaya başlandı.

ALEVİLERİN YAŞADIĞI KÖYDE SANAL İMAM EZAN OKUYOR
Tokatın merkeze bağlı, Alevi yurttaşların yaşadığı Çatalkaya köyüne bir süre önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından imam atandı, ancak imam köyde göreve başlamadı. Köy camisinin kapısı kilitli dururken radyo frekansı ile yapılan bağlantı ile köyde 5 vakit ezan okunmaya başlandı. Köylüler, toprak köy yolunun yıllardır tüm çabalarına karşın asfaltlanmadığını, köydeki okulun kapatıldığını, sağlık ocağının da bulunmadığını anlattı. Bölgede birçok Alevi köyünde, imamların cemaat gelmediği için geri döndüğü, Diyanet İşlerinin de radyo frekansları ile ezan okuttuğu belirtildi.

Alevi köyünde beş vakit ezan okunmasının bir devlet politikası olduğunu belirten Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkan Yardımcısı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tokat Şubesi Başkanı
Muharrem Erkan, uygulamaya tepki gösterdi. Alevi köylerinin, yol, su, okul, sağlık ocağı gibi hiçbir talebinin karşılanmadığını anlatan Erkan, Tokattaki 240 Alevi köyünün aynı durumda olduğunu anlattı. CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün de, Alevi köylerinin AKPye oy vermediği için ayrımcılığa uğrayarak hizmet alamadığını vurguladı. Düzgün, Kendilerine oy vermeyenlere hiçbir şekilde hizmet yok. Alevi köylerin yolları hâlâ toprak, asfaltlanmıyor, susuz köyler var. Burada asıl faktör Alevilik. Alevi iseniz AKP hükümeti size açıkça mesafe koyuyor. Bir taraftan da Alevi köylerine yönelik asimilasyon sürüyordedi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56