ALEVİMİSİN ? SIRA SİZEDE GELECEK

Hataylı esnaf, sayıları sürekli artan Suriyeli sığınmacılardan tedirgin. Suriyeli müşteri ‘Alevi misin?’ diye sordu. Evet deyince tehdit etti

ALEVİMİSİN ? SIRA SİZEDE GELECEK

Üç semavi din ve birçok etnik kökenden insanın yıllardır beraberce yaşadığı Hatay büyük tedirginlik yaşıyor. Suriye ile yaşanan kriz nedeniyle ekonomisi büyük darbe alan kentte yurttaşlar Suriyeli sığınmacıların tutumundan şikâyetçi.

Kavakçılar Çarşısı’nda pompalı tüfek satışı yapan bir esnaf, “Son aylarda otomatik av tüfeği satışında yüzde 10 oranında artış var. Genellikle 8’li tercih ediliyor. 5 mermili otomatik av tüfeği de en çok tercih edilenler arasında” dedi. Adlarının açıklanmasını istemeyen birkaç esnaf ise, artan sığınmacı sayısıyla birlikte kent içerisinde huzurun hissedilir derecede kaçtığını ifade ederek, “Geçenlerde sakallı bir Suriyeli çocuğuna gofret alırken, esnafa ‘Sen Alevi misin?’ diye sordu. Esnafın ‘Evet, Aleviyim, bir sorun mu var?’ demesi üzerine ‘Sorun ortada. Sonunuz Suriye’deki Aleviler gibi olacak. Sıra size de gelecek’ deyince esnaf ve çevredeki yurttaşlar tepki gösterdi. İster istemez yumruklar konuştu. Hatay’da asla yaşamadığımız şeyler bunlar. Güvenlik güçlerinin anında müdahalesi ile olayın büyümesi engellendi. Hastanelerde de her gün benzer sıkıntılar yaşanıyor” diye konuştu. Suriyelilerle sıkı diyaloğu olan Adil Bulur ise, diğer esnaftan daha temkinli davranarak, “Suriye ile içli dışlıyız. Fevri hareketlerini görmedik. Çatışan ve kavga eden Suriyeliye rastlamadım. Üstelik bu tür olaylar olsa bile abartmamak lazım. Suriyeliler akü, şarj, pil, el feneri gibi şeyler alıyorlar. Bulundukları yerlerde sık sık elektrik kesintisi yaşandığı için aldıklarını söylüyorlar” dedi.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56