ALKOL YASAĞI GENİŞLETİLİRKEN SATIŞINA SAAT TARİFESİDE KONULDU

Alkol satışına ve tüketimine ilişkin geniş sınırlamalar getirilen yasanın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde yasaklar daha da genişletildi. Buna göre turizm bölgeleri dahil olmak üzere büfe ve marketlerde akşam 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında alkollü içki satılamayacak. AKP Grubu’nun verdiği önergeye göre televizyonlarda sigara görüntüsünün buzlanması gibi alkol şişeleri de sansürlenecek

ALKOL YASAĞI GENİŞLETİLİRKEN SATIŞINA SAAT TARİFESİDE KONULDU
 AKP, yasağı daha da genişletti. Büfe ve marketlerden 22.00 - 06.00 saatleri arasında alkol alınamayacak

Alkol satışına saat tarifesi

Alkol satışına ve tüketimine ilişkin geniş sınırlamalar getirilen alkol yasasının TBMM görüşmelerinde yasaklar daha da genişletildi. Buna göre turizm bölgeleri dahil olmak üzere büfe ve marketlerde akşam 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında alkollü içki satılamayacak. Ayrıca dizi, sinema filmi ve müzik kliplerinde alkollü içki tanıtımı ve reklamı yapılamayacak.
Alkol yasası olarak bilinen ve alkol reklamını tamamen yasaklayan, satışı ve tüketimini ise sınırlayan torba yasa önerisinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde yeni yasaklar getirildi. 
AKP grubunun son dakika önergeleri ile yapılan değişikliklere göre, “Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilmesi” yasaklanacak. Teklifin yasalaşması durumunda sigara görüntüsünün buzlanması veya çiçekle kapatılması gibi alkol şişeleri de sansürlenecek.

Turizm bölgeleri de dahil 

Teklife yine son dakika AKP önergesi ile “Alkollü içkilerin 22.00 ila 06.00 arasında perakende olarak satılması” yasaklandı. Yani turizm bölgeleri de dahil olmak üzere akşam 10 ile sabah 6 saatleri arasında büfelerde ve marketlerde alkollü içki satılamayacak.

‘Basın yoluyla satılamaz’

“Alkollü ürünlerin telefon, televizyon veya internet ortamında nihai tüketicilere satılamaz ve posta ile satış yöntemi kullanılarak gönderilemez” hükmü ise “Bu ürünler basın ve yayın yoluyla tüketicilere satılamaz ve posta ile satış yöntemi kullanılarak gönderilemez” şeklinde değiştirildi.
Plan ve Bütçe Komisyonu’nda “alkollü içkiler, işletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satışa arz edilemez” hükmü “vitrinde teşhir edilmek suretiyle dışarıdan görülecek şekilde satışa arz edilemez”şeklinde değiştirilmişti. Ancak TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen maddede vitrin istisnasından tekrar vazgeçilerek işletmelere camlarını buzlama veya boyama zorunluluğu korundu.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56