Ankara Gar Katliamı’nın Beşinci Yıl Dönümü

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 5’inci yıl dönümü

Ankara Gar Katliamı’nın Beşinci Yıl Dönümü

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 5’inci yıl dönümü

5 yıl önce bugün, Ankara Garı önünde toplanarak Sıhhiye’deki miting alanına doğru yürüyüşe geçen miting kortejine iki IŞİD’li canlı bombanın saldırısı sonucu 103 barış savaşçısı hayatını kaybetmiş, yüzlercesi de yaralanmıştı.

Aradan tam beş yıl geçti. Ama üstünden beş yıl geçmiş olmasına karşın ne bu katliamda hayatını kaybeden ve yaralananların ailelerinin, ne de yakınlarının, dostlarının, mücadele yoldaşlarının; özgürlük ve demokrasi isteyen, bölgede barış ve halkların kardeş olmasını arzulayan demokrasi güçlerinin, devrimcilerin, ilerici demokrat çevrelerin acıları azalmış, içleri huzura kavuşmuş değil!

Çünkü, Türkiye tarihinin en kanlı saldırısının tetikçisi iki IŞİD’ci saldırıda öldüler. Ama;

• Bu saldırının azmettiricileri ve emir vericileri,
• Saldırganları adım adım izlediği halde katliamı gerçekleştirmelerine engel olmayan istihbarat görevlileri,
• Saldırı sonrasında yaralıları kurtarmak için acele müdahale yerine, ambulansların bile saldırıdan yarım saat sonra müdahaleye başlamasına yol açan ilgililer,
• En başta da dönemin iktidarı (IŞİD ve diğer cihadist örgütleri bölge politikasının gücü olarak kullanırken aynı zamanda iç politikaya da ayar vermek için kullanmaya yönelik politikaların yapıcısı ve uygulayıcıları) mahkeme önüne çıkarılamadı, hesap vermeleri sağlanamadı.

Evrensel

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2020, 20:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56