ARGUVANLILAR BÜYÜKÇEKMECE CEMEVİNE İMZASINI KOYDU

Başkanlığını Arguvan Kızık Köyü’nden Belediye Meclis Üyesi, Ali Adıgüzel’in yaptığı Büyükçekmece Alevi Bektaşi Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği ve Büyükçekmece Belediyesi’nin ortaklaşa yaptıracağı ‘Büyükçekmece Cemevi’nin temeli, yığınsal bir katılım ile atıldı. Cemevinin mimari projesi ise Arguvan’ın Güngören Köyü’nden(Gadabela) Mühendis Erol Şahin tarafından çizildi..

ARGUVANLILAR BÜYÜKÇEKMECE CEMEVİNE İMZASINI KOYDU
Arguvanlılar Büyükçekmece
Cemevine imzasını koydu
 
Erhan KIZILYAR
  
Başkanlığını Arguvan Kızık Köyü’nden Belediye Meclis Üyesi, Ali Adıgüzel’in yaptığı Büyükçekmece Alevi Bektaşi Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği ve Büyükçekmece Belediyesi’nin ortaklaşa yaptıracağı ‘Büyükçekmece Cemevi’nin temeli, yığınsal bir katılım ile atıldı. Cemevinin mimari projesi ise Arguvan’ın  Güngören Köyü’nden(Gadabela) Mühendis Erol Şahin tarafından  çizildi..
 
Törene; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Büyükçekmece Kaymakamı İsmail Gündüz, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara,  AREL Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Gözükara, Sanatçı Emre Saltuk, CHP Büyükçekmece İlçe Başkanı Avukat Kerim Mendeşagu, Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Avni Sandıkcı, Büyükçekmece İlçe Müftüsü Mehmet Narin, Silivri Hacı Bektaş Vakfı Başkanı Tamam Köroğlu, Gürpınar Karacaahmet Cem Evi Başkanı Feyzullah Arslan, Büyükçekmece Ziraat Odası Başkanı Recep Erol, Büyükçekmece Rumeliler Derneği Başkanı Ercan Çiftçi, Mimarsinan eski Belediye Başkanı Nail Öztürk, Kıraç eski Belediye Başkanı Sonnur Yalnızoğlu, Celaliye eski Belediye Başkanı Rıdvan Yavuzbilge ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
2 bin dörtyüz metrekare
 
Törende yaptığı konuşmada değişik inanç kesimlerinden insanların birbirine saygı gösterdiği Büyükçekmece’de bir eksikliğin giderildiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Hasan Akgün, bir ilke daha imza attıklarını dile getirirken, “İçinde yemekhane, gasilhane, cem yapılacak salonların yanı sıra toplantı ve çok amaçlı salonların da bulunacağı cem evi, bölgemize hayırlı olsun” dedi.

Cemevi’nin dört kat ve 2 bin 400 metrekare üzerine kurulacağı bilgisini veren Başkan Akgün, laik devlet anlayışı gereklerini yerine getirdiklerini ifade ederken, “Cemevi, cami, kilise neye ihtiyacımız varsa onu hizmete sunacağız. Sosyal belediyecilik bunu gerektirir. İnancımızın gereği budur. Bizi biz yapan değerlerimizden asla vazgeçemeden, insanların vicdan ve inançlarını içeren yorumlar yapmayız” şeklinde konuştu.
 
Muharrem’e yetişsin
Cemevlerine yasal statü verilmesi gerektiğini vurgulayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de “Biz, inançları sadece vicdanlara bırakamayız. Buna yasal statü kazandırmak zorundayız. Her yerde Hasan Akgün gibi duyarlı belediye başkanı bulmak zor” diyerek Başkan Akgün’e övgü yağdırdı.

Cemevi’nin Muharrem Ayı’na yetişmesini temenni eden Büyükçekmece Kaymakamı İsmail Gündüz, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Büyükçekmece’de okulu, camisi, müftülük sitesi derken nihayet sıra Cemevi’nin yapımına da geldi. Bu da bir eksiklikti. Belediye Başkanımız bu eksikliği de giderdi. Temennim en kısa zamanda bitirilir de biz de Muharrem’de orucumuzu burada açarız” dedi.

Temel atma töreninde ki semah gösterisini izlerken Allah, Muhammed ve Ali kelimelerinin ne kadar birleştirici olduğunu belirten Büyükçekmece Müftüsü Mehmet Narin de, halka birlik mesajları verdi. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56