ATMALILAR GAZİANTEP'TE BULUŞTULAR

Atmalıların Malatya Arguvan’da başlayan buluşmaları Gaziantep’de devam etti. Buluşmaya Arguvan'dan ciddi katılım oldu.

ATMALILAR GAZİANTEP'TE BULUŞTULAR
Gaziantep buluşmasına 32 ilde yaşayan Atmalılar farklı inanç ve görüşlerde olmalarına rağmen dördüncü kez Gaziantep’de bir araya geldiler.Buluşmaya Arguvan'dan ciddi katılım oldu.

ATMALILAR TARİHİNİ ARIYOR

Vahap Güner   

Türkiye’nin en büyük aşiretlerinden biri olduklarını ifade eden ancak yakın zamana kadar birbirlerinden habersiz 32 ilde yaşayan Atmalıların Malatya Arguvan’da başlayan buluşmaları Gaziantep’de devam etti. Gaziantep buluşmasına her ilde yaşayan ve etkin konumlarda bulunan Atmalılar tam kadro katılırken, İstanbul Merkezli kurulacak Atmalılar Vakfının eğitim ve araştırmaya önem vermesi kararlaştırıldı.

Gaziantep Kavaklık Parkı Festival alanında yapılan Atmalılar Buluşmasına İstanbul başta olmak üzere, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş, Yozgat, Konya, Mardin, Ağrı, Diyarbakır, Şanlıurfa, Bitlis, Siirt, Van, Tunceli, başta olmak üzere İran, Suriye ve Irak köylerinde yaşayan çok sayıda Atmalı katıldı. Festival alanında gün boyunca birbirleriyle sohbet ederek “nereden geldiklerini ve nasıl yaşadıklarını anlatan Atmalılar ilginç görüntülere de neden oldular. AK Ppartili, CHP’li,MHP’li ve  BDP’li, olan Atmalıların birbirleriyle koyu bir sohbete dalmaları dikkat çekti. Katılanlar arasında 4 parti yöneticilerinin olduğu anons edildi. Yaşadıkları yerler itibariyle farklı inançlara sahip olan Atmalıların birlikte saf tutmaları ve halay çekmeleri de Atmalıların bir araya gelmelerinde her hangi bir sorun yaratmayacağını gösterdi.

PAZARCIKLI ALİ BOZDAĞ: “DİYARBAKIR

ÖTESİNDEKİ ATMALILARDAN YENİ HABERDAR OLDUK”

Akşam Festival alanında tüm İllerden gelenlere konuşma hakkı verildi. Kahramanmaraş-Pazarcık bölgesinde yaşayan Atmalıların büyük sevgi ve saygı gösterdiği Pazarcık eski Belediye Başkanı Ali Bozdağ, “Atmalı Aşiretimizin büyüğü” diye anons edildi. Ali Bozdağ, Kurtuluş savaşında Dedesinin Gaziantep'e ve Maraş'ı işgal eden Faransızlara karşı kurulan Direnişi bizzat örgütleyerek Fransızları püskürttüklerini anlatarak Atmalıların tarih boyunca Devletin yanında yer aldıklarını belirterek “Atma büyük bir aşirettir. Hepimiz aynı çadırdan gelmekteyiz. Birbirimizle kan bağımız var, akrabalığımız var. Biz Atmalılar olarak Diyarbakır’ın ötesinde yaşayan Atmalılardan haberdar olmadık. Şimdi bakıyoruz, o bölgelerde yakınlarımız varmış. Bu buluşmalar devam etmelidir, Atmalılar bir araya geldiklerinde siyaseti, mezhepleri bir kenara bırakacağız. Atmalılar olarak bir araya gelmeye devam etmeliyiz” dedi.

Atmalı boylarının tüm bölgede olduğunu gördüklerini kaydeden Bozdağ “gelenek ve göreneklerimizi Atma kültürümüzü hep birlikte yaşatmaya ve tarihimizi araştırmalıyız” diye tamamladı.

“BİZDE BU BÖLGELERDE ATMALI OLDUĞUNU BİLMİYORDUK”

Diyarbakır ve diğer illerden gelen Atmalı Dernek yöneticileri de Atmalı aşiretlerinin varlıklarını yeni öğrendiklerini belirterek “Diyarbakır ötesinde yaşayan bizler, Malatya, Kahramanmaşar, Gaziantep civarında yaşayan sizlerin Atmalı olduğunuzu bilmiyorduk. Şimdi aynı kökenden geldiğimizi öğreniyoruz” diye konuştular.

ATMALILARI BİR ARAYA GETİREN OKUL

Türkiye de yaşayan Atmalıların bir araya gelmesini sağlayan Arguvan-Kömürlük’te bulunan Atmalılar İlköğretim okulu oldu. Malatya Atmalılar derneğinin yaptırdığı okula Atmalılar ilköğretim okulu adını vermesi nedeniyle, birbirinden habersiz yaşayan Atmalılar bu okulun açılışını merak edince Atmalıların 32 ilde yaşadıkları ortaya çıktı. 2010 Yılında ilk defa Arguvan’da yapılan buluşmaya 20 ilde yaşayan Atmalılar katılarak ilk buluşma gerçekleşti. Pazarcık ve Ağrı buluşmalarının ardından dördüncü buluşma Gaziantep’de gerçekleşti. Atmalılar bir kez daha farklılıklarına rağmen bir araya geldiler ve birbirlerinin yüzüne defalarca baktılar. Sonra da aynı şeyi söylediler: Biz hep birbirimize benziyoruz.

BAŞIBÖYÜK: “BİR ARAYA GELMEK KADAR GÜZEL BİR ŞEY YOK”

Malatya Atmalılar Derneği Başkanı Mehmet Ali Başıböyük’de yaptığı konuşmada sorunlu bir coğrafya da yaşayan Atmalıların bir araya gelmesinden memnunluk duyduklarını belirterek “Malatya’da başlattığımız buluşmayı Gaziantep’de devam ettiriyoruz. Atmalıların ne kadar geniş bir alanda yaşadıklarını bu buluşma gösteriyor. Şurada bir araya geldik, hal hatır soruyoruz. Bundan güzel bir şey olamaz” dedi.

İSTANBUL MERKEZLİ VAKIF KURULUYOR

Atmalıları bir araya getiren buluşmaların ardından İstanbul Merkezli kurulacak Atmalılar Vakfının ilk iş olarak Atmalı gençlerin okumasını sağlayacak ve Atmalıların tarihi konusunda araştırmalar yapması kararlaştırıldı. Vakıf Kurucu üyeliklerine de her İl’den Atmalı kurucu üye alınması benimsenirken İstanbul’da Atmalılar Vakfının geniş bir katılımla açılması da benimsendi.  İstanbul’da bulunan Atmani Vakfı kurucu Yöneticileri Abdulbaki Bakış (Bitlis) Kemal Düzova (Malatya), Kazım Çelik (Mardin) , Seydi Vakkas Seyyar (Gaziantep) , Ali Bozdoğ (Kahramanmaraş) ve Av. Salman Aktağ Vakfın durumu hakkında Dernekleri bilgilendirdiler.

AHMEDİ HANİ’DE ATMALI  MI?

Atmalılar Gaziantep Buluşmasında, 17. yüzyılda yaşamış Kürt edip, şair, tarihçi ve mutasavvıf Ahmed-İ Hani’nin resmi de yer aldı. Hani’nin Atmalı olduğu Ağrı dan gelen Atmalılar tarafından iddia edilerek 1650 yılında doğduğu ve 1707 yılında vefat ettiği bez afişleri alana astı. Bu arada Atmalı büyükler olarak davetiyelerde yazılan isimlere bir itiraz olmadığı ancak Pazarcık bölgesinde bulunan bazı Atmalı önderlerin isimlerinin yazılmaması nedeniyle sitemde bulunulduğu öğrenildi.  Atmalıları ağırlamak için  Gaziantep Pazarcıklılar Derneği Başkanı Ali Rıza Kasakolu, Kızkapanlılar Derneği Başkanı Şahin Yavuzatmaca ve yönetim kurulu üyeleri, Mahkanlılar Derneği Başkanı Hasan Uçar ve Tilkiler Köyü Derneği yöneticileri Seyit Karadağ, Ali Yanargöz ve Tacim Oğulkamış ile Araştırmacı-Yazar Mehmet Demir Atmalı ve Atmalı kökenli (Pazarcık) siyasetçi Seyhun Bozdağ yoğun çaba harcadı. Atmalı olan ve AK Parti’den Pazarcık Belediye Başkanı seçilen Yakup Hamdi Bozdağ buluşmayı baştan sona izleyerek katılımcılara yemek ikramında bulundu.

5. BULUŞMA ŞANLIURFA’DA

Atmalılar beşinci buluşmayı 2015 yılında Şanlıurfa da yapacak. Şanlıurfa-Bozova Atmalılar Derneği Başkanı Adem Atmani tüm Atmalıları Şanlıurfa’da yapılacak buluşmaya davet etti.

Haber: Vahap Güner
Fotoğraflar:Rıza Parlak


 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56