BÖLGENİN GERÇEĞİ KAÇAKÇILIK

Uludere’nin sınır köylerinde yaşayanların kaderi, aslında pamuk ipliğine bağlı. Hemen her köyde koruculuk yapanlar olsa da bir diğer kardeşin ise kaçakçılık yaptığı bilinen bir gerçek. Kaçakçılık üretime katılamayan köylülerin tek gelir kaynağı oldu

BÖLGENİN GERÇEĞİ KAÇAKÇILIK

Üretime katılamayan köylülerin tek gelir kaynağı kaçakçılık oldu

Bölgenin gerçeği KAÇAKÇILIK

Kaçak sigara ve mazot getirirken bombardımanda 35 köylünün yaşamını yitirmesi, kaçakçılık faaliyetlerini gündeme getirdi. Bölge ekonomisinin yıllara dayanan bir gerçeği olan kaçakçılık, insani yönü başta olmak üzere birçok boyutuyla sınır hattındaki halkın gündelik yaşamını doğrudan etkiliyor.

Türkiye, Irak, İran ve Suriye arasında sınırların çizilmesinin ardından bölünen akrabalıklar, yıllar içinde kendi ekonomisini yarattı. PKKnin terör olaylarını başlattığı döneme kadar sınır kentlerindeki kırsal bölgelerde yaşayan ailelerin temel geçim kaynağı, hayvancılık ve tarımın yanı sıra kaçakçılık olarak süregeldi. Terör olayları gerekçesiyle bölgede uygulanan mera yasakları ve boşaltılan köylere bağlı olarak tarım ve hayvancılığın giderek sona ermesi, kaçakçılığı daha da vazgeçilmez hale getirdi.

Legal alanda üretime katılamayan bölge köylüsü, işsizliğin de baskısıyla kaçakçılığa sarıldı. Kendi ekonomisini yaratan kaçakçılık, bölgedeki bazı ilçeleri kayıt dışı ekonominin merkezi haline getirdi. Bu kapsamda Mardinin Nusaybin ilçesi ülke genelinde özellikle elektronik eşya bakımından öne çıktı, Ağrının Doğubeyazıt ilçesi de Doğu Anadoluda öne çıkan bir merkez oldu.

Buralarda kaçak yollarla getirilen elektronik cihazlar onlarca pasajda satışa sunuluyor. Çay, sigara ve mazot ise kaçakçılığın en yoğun yapıldığı başka ürünler. Yerli çay, bölgenin hemen hiçbir yerinde artık tüketilmiyor. Yurda vergisiz olarak sokulan kaçak sigara ve içki, ucuz olduğundan piyasaya hâkim durumda. İranda molla rejimine rağmen yılda milyonlarca litre içki, katır sırtında ve kaçak yollarla ülkeye sokulup tüketiliyor. Birkaç yıl öncesine kadar kamyon ve TIRlara ek depo takılarak fazla mazot getirilmesine olanak sağlayan düzenlemenin ortadan kaldırılması, bölgede mazot kaçakçılığını tetikledi. Sınır hattında mazot taşıyan katırların sayılarında artış yaşandı.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56