BORÇLAR VE ZAMLAR VATANDAŞI TERLETECEK

Ülkenin yarısı bankalara borçlu, bankalardan kredi alma koşullarının kolaylaşmasıyla birlikte Türkiye nüfusunun yüzde 56.5’i bankalara borçlu duruma geldi.

BORÇLAR VE  ZAMLAR VATANDAŞI TERLETECEK

Yurttaş, vergi, harç ve cezaların arttığı yeni yıla 469 milyar liralık borç yüküyle girdi. Yeni yılda, toplu taşımadan özel iletişim vergisine kadar birçok alandaki zamlar, borca boğulan dar ve sabit gelirliyi vuracak.

Yeni yılda toplu taşımadan özel iletişim vergisine kadar birçok alanda fiyat artışları yapıldı. Çalışan kesime enflasyon oranları göz önünde bulundurularak zamlar yapıldığı için 2011’e borç yüküyle giren yurttaşı yeni fiyat artışları zorlayacak.

Motorlu taşıt vergileri dünden itibaren 2010 yılı için yüzde 7.7 olarak belirlenen yeniden belirleme oranı çerçevesinde artırıldı. Sonu gelmeyen akaryakıt zamları toplu taşımada fiyat artışlarını beraberinde getirirken Özel İletişim Vergisi’nde maktu tutar, 34 bin TL olarak belirlendi. Dünden itibaren yürürlüğe giren Özel İletişim Vergisi Genel Tebliği ile Özel İletişim Vergisi’ne tabi tutarlar arttırılarak 31.78’den 34 TL’ye çıkarıldı.

Veraset ve intikal vergisine tabi tutarlar, damga vergisi tutarları, vergi cezaları da yüzde 7.7 oranında arttırıldı. Çevre temizlik vergileri yüzde 25 arttırıldı.

İstanbul’da yapılan zamların ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’daki toplu taşıma ücretlerine yüzde 5’lik zam yapma kararı aldı.

Ağır borç yükü

Ankara Ticaret Odası (ATO) banka kredilerinin hızla artması, çeşitlenmesi ve kredi alma koşullarının kolaylaşmasıyla birlikte, Türkiye nüfusunun yarısından fazlasının bankalara borçlu duruma geldiğini belirtti. Buna göre, vatandaş ve şirketlerden oluşan kredi müşterisi sayısı bu yılın eylül sonu itibarıyla 40 milyon 980 bine, aynı tarih itibarıyla bankalara olan kredi borcu da 475 milyar TL’ye yükseldi.

Vatandaşların tüketici kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi, kredi kartı borçları ile şirketlerin bankalardan sağladıkları kredilerin toplamını oluşturan nakdi krediler, bir yılda yüzde 48.3 artarak 469.4 milyar TL’ye yükseldi. Hesaba göre nüfusun yüzde 56.5’i bankalara borçlu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56