BÖYLE ADALET OLMAZ- BİLET SATANA 13 YIL HAPİS

Suçları Grup Yorum konseri için çalışmak, Kadınlar Günü’nde yürümek, katliamlara tepki göstermek

BÖYLE ADALET OLMAZ- BİLET SATANA 13 YIL HAPİS
Bilet satana 13 yıl hapis

Kadınlar Günü etkinliğine katılmak ve konser bileti satmak ‘terör suçu’ sayılınca 6 üniversite öğrencisi 1 ile 13 yıl arasında ceza aldı.

Mahkeme başkanı bile verdiği karardan hoşnut olmadığını söyledi.
Malatya’da  Grup Yorum konserine bilet satmak ve 8 Mart etkinliğine katılmak gibi gerekçelerle haklarında “terör örgütü propagandası” suçundan dava açılan dördü üniversite öğrencisi altısı tutuklu yedi kişinin Malatya 3. Ağır Ceza  Mahkemesi’nde yargılandığı davanın dün görülen karar duruşmasında bir kişi beraat etti, altı kişi 1 ile 13 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkûm oldu.

Aileler, “Böyle adalet olmaz” diye isyan ederken mahkeme başkanı bile “Bu karardan hoşnut değiliz. Yasaları uyguluyoruz. Ceza yasasında düzenleme çalışmaları bulunuyor. İnşallah lehte düzenleme olur” dedi.

Dördü üniversite öğrencisi altısı tutuklu yedi sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmayı CHP Milletvekilleri Veli Ağbaba ve Hüseyin Aygün de izledi. Mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Hatice Harman’ın beraatına karar verirken diğer altı tutuklu sanık ile ilgili olarak “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl ile 13 yıl arasında hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan Ayça Kılınç’ın tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliyesine karar verirken diğer tutuklu sanıklar Kubilay Uçucu, Sevcan Göktaş, Erkin Kocaman, Yusuf Yılmaz ve Uğur Pektaş’a verilen ceza miktarı ve kaçma şüphesini göz önüne alarak tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Beraatına sevinemedi
DHKP-C davasından hükümlü olan kızı Feride Harman’ı ölüm orucunda kaybeden ve kızının fotoğrafını Kadınlar Günü etkinliğinde taşıdığı için yargılanan, davanın tek beraat eden sanığı Hatice Harman da karara tepki gösterdi. Harman, “Kızımın resmini taşıdım diye yargılandım. O benim kızım. Onun resmini taşırım. Elimde de taşırım yüreğimde de taşırım” dedi. Sanık avukatları ise karara itiraz edeceklerini söyledi.
 
 

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56