BÜYÜK ALEVİ KURULTAYI 15-16 OCAKTA YAPILACAK

Büyük Alevi Kurultayı 15-16 Ocak tarihlerinde Ankara’da toplanacak

BÜYÜK ALEVİ KURULTAYI 15-16 OCAKTA YAPILACAK

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevilerin temel sorununun Aleviliğin diğer inanç gruplarıyla eşit olanaklara sahip olarak yaşamalarına imkân verilmemesi olduğunu söyledi. Geçmez, Aleviler üzerinde asimilasyon politikası tüm hızıyla sürüyordedi.

Ercan Geçmez, 15-16 Ocak tarihlerinde Ankara’da toplanacak Büyük Alevi Kurultayı öncesinde bir basın toplantısı düzenlendi. Alevilerin temel sorununun, siyasal ve toplumsal yaşamın, Aleviliği diğer inanç gruplarıyla eşit olanaklara sahip yaşamalarına imkân bırakmayacak biçimde örgütlenmesiolduğunu vurgulayan Geçmez, Alevilerin kendi gündemlerini yaratmak ve bu gündemi ülkedeki diğer sorunlarla ilişkilendirerek tartışma zamanının geldiğini düşünüyoruz. Vakıf olarak böyle düşünen tüm kitle örgütlerini Büyük Alevi Kurultayında buluşmaya çağırıyoruz dedi.

‘Taleplerimizin tam tersini yapıldı’

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Geçmez, devletin açılım paketiadı altında, Alevilere karşı yeni bir asimilasyon stratejisinin temellerini attığını ifade etti. Bu strateji ile devletçe kabul edilebilir tanımlara dayanan sözde çözüm önerilerinin dayatıldığını vurgulayan Geçmez, Oysa Alevilerin kendilerinin inançlarıyla ilgili bir sorunları olmadığı gibi inanç ve ritüellerini hâkim kılınmaya çalışılan belirli bir din ve mezhep anlayışının dar sınırları içinde düşünen siyasi ve dinsel otoritelere tescil ettirmeye de ihtiyaçları yokturdedi.

Geçmez, hükümetin düzenlediği Alevi Çalıştayı’na bir rapor sunduklarını da belirterek taleplerinin tam tersi bir durum ortaya çıktığını söyledi. Geçmez, Mesela, zorunlu din derslerine ilişkin AİHMnin kararı olmasına rağmen hükümet din derslerini zorunlu olmaktan çıkarmayı düşünmediği gibi ikinci, üçüncü din derslerini ortaya koydu dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56