BÜYÜK ALEVİ KURULTAYI YAPILDI

Yargı kararlarına rağmen kaldırılmayan din derslerine Alevilikle ilgili kimler tarafından hazırlandığı belli olmayan metinler ekleniyot.Hükümet kendi Alevilerini ve Aleviliğini üretmek çabasında ısrar etmekte. Siyasal irade, Alevilerin eşit yurttaşlık taleplerini etkisizleştirmek üzere Aleviliği tanımlamaya ve amaçları doğrultusunda yeniden inşa etmeye soyundu..

BÜYÜK ALEVİ KURULTAYI YAPILDI
Büyük Kurultay’da bir araya gelen Aleviler taleplerini açıkladı, AKP hükümetini eleştirdi

‘İnancımıza dokunmayın’

Kurultay sonunda zorunlu din derslerinin kaldrılmasının da yer aldığı 17 talebi içeren bir bildirge yayımlandı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) öncülüğünde yoğun katılımla düzenlenen “Büyük Alevi Kurultayı”nda hükümete sert eleştiriler yöneltildi. HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez, “Alevi Çalıştayı’nda ısrarla Aleviliği tarif etmek isteyenlere ‘Siz bizi tarif edemezsiniz, çekin elinizi inancımızdan. Buna biz müsaade etmeyeceğiz’ diyoruz ” dedi. Kurultay sonunda ise zorunlu din dersleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi ile Madımak’ın müze yapılmasının da yer aldığı 17 talebi içeren bir bildirge yayımlandı.

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelen binlerce Alevi, Anadolu Gösteri Merkezi’nde buluştu. Kurultay salonu Atatürk, Hz. Ali, Hacı Bektaş Veli, Pir Sultan Abdal ve Seyit Rıza’nın resimleriyle süslendi. Kurultaya, Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, Alevi Açılımı Koordinatörü Necdet Subaşı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP PM üyesi Ercan Karakaş, BDP milletvekili Fatma Kurtulan, Adana Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık da katıldı. Aleviler Cihaner’e yoğun ilgi gösterirken birlikte fotoğraf çektirdi. Cihaner, çıkışta bir gazetecinin Hizbullahçıların tahliyesiyle ilişkin sorusuna “Devlet, yüksek yargıçları takip etmek yerine, onları takip etseydi kaçmazlardı” dedi.

‘Çekin elinizi’

Mehmet Turan Dede’nin “çerağ yakma”sıyla başlayan kurultayda semah ekibi de deyişler eşliğinde bir gösteri sundu. Geçmez, açılış konuşmasında, Devlet Bakanı Faruk Çelik’in girişimiyle düzenlenen Alevi çalıştaylarını eleştirerek geleneklerinin yok edilmeye çalışıldığını söyledi. Çelik’in “Çalıştaylara katılmıyorlar” dediğini dile getiren Geçmez, “Katliamlara katıldığı için yargılanan birinin katıldığı çalıştaylara mı katılalım? Bizi katillerimizle mi yüzleştirmek istiyorsunuz? Biz bu işlerde samimiyet ararız” değerlendirmesini yaptı.

6 Mart’ta İzmir’de miting

Türkiye’nin değişik yerlerinde, “Zorunlu din derslerinin kaldırılması ve eşit yurttaşlık” talepleri için mitingler düzenleyeceklerini belirten Geçmez, 6 Mart’ta İzmir’de miting yapma kararı aldıklarını bildirdi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker “Bugüne kadar bizi Kerbela’dan bu yana insanlık dışı barbarca yöntemlerle katledenler güçlü bir şekilde tarih sahnesine çıkarak, çalıştaylar düzenleyerek Aleviliği, inancımızı katletmeye çalışıyorlar” dedi.

‘Herkes kendi kapısının önüne baksın’

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız da isteklerin hepsinin tersinin yapıldığını belirterek “ ‘Diyanet kaldırılsın’ dedik, temmuzda çıkarılan kanunla daha güçlü bir Diyanet yarattılar. Diyanet mensuplarına dokunulmazlıklar getirdiler” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın “tıksırıncaya kadar içiyorlar” sözlerine de değinen Balkız, “Başbakan alkole karşı değildir, miktarına karşıdır. Siz yolda devrilmiş ayyaş bir dede gördünüz mü? Herkes kendi kapısının önüne baksın o zaman” dedi.

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, katılımın bu kadar çok olmasını demokrasi özlemine bağladı. Bu arada kurultaya Almanya ve Yunanistan elçiliklerinden diplomatlar da katıldı.

Sonraki adım Dünya Alevi Kurultayı

Kurultayın ardından yayımlanan bildirgede, Büyük Alevi Kurultayı’nın ukdesinin, bir sonraki adımda Dünya Alevi Kurultayı’nın gerçekleştirilmesi ve kurumsallaşması olduğu bildirildi.

‘Kendi Alevisini yaratıyor’

Yargı kararlarına rağmen kaldırılmayan din derslerine Alevilikle ilgili kimler tarafından hazırlandığı belli olmayan metinler eklendiğine dikkat çekilen bildirgede, “Hükümet kendi Alevilerini ve Aleviliğini üretmek çabasında ısrar etmektedir” denildi. Bildirgede, “Siyasal irade, Alevilerin eşit yurttaşlık taleplerini etkisizleştirmek üzere Aleviliği tanımlamaya ve amaçları doğrultusunda yeniden inşa etmeye soyundu” ifadelerine yer verildi.

Kurultay sonunda açıklanan bildirgede şu talepler sıralandı

* Ötekileştirilen tüm diğer gruplarla birlikte Alevileri de hedef alan nefret suçları yasal müeyyidelere bağlanmalıdır.

* Türkiye toplumunun utancı olarak görülmesi gereken tüm Alevi katliamlarıyla yüzleşilmeli.

* Madımak Oteli utanç müzesi yapılmalıdır.

* Zamanaşımına uğratılan Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarının dosyaları yeniden açılmalı ve failleri ortaya çıkarılmalıdır.

* Dersim katliamıyla ilgili devlet arşivleri kamuoyunun bilgisine sunulmalı.

* Aleviliği siyasal amaçlar çerçevesinde yeniden tanımlama girişimlerine son verilmelidir.

* Eğitim, öğretim başta olmak üzere tüm kamu hizmeti alanlarında ve bürokraside Alevilere yönelik ayrımcılık iddiaları, hukuk devleti ilkesine inanan tüm yurttaşların adalet duygusunu tatmin edecek biçimde soruşturularak aydınlatılmalıdır.

* Zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır.

* Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalıdır.

* Cemevleri ibadethane kabul edilmelidir.

* Alevi köylerine zorla cami yapılmasına son verilmeli, şimdiye kadar yapılmış bulunan camiler kaldırılmalı.

* Hacı Bektaş Dergâhı, dergâhın gerçek sahipleri olan Alevilere teslim edilmelidir.

* Karacaahmet ve Şahkulu gibi, ancak kira karşılığı kullanılabilen dergâhlar da Alevilere teslim edilmelidir.

* Alevilerin kutsal mekânlarına yönelik yağmaya son verilmelidir.

* Abdal Musa Türbesinin yanına taşocağı yapılmasına müsaade eden ruhsat iptal edilmelidir.

* Munzur Vadisine, Alevilerin kutsal mekânlarının yok olmasına yol açacak biçimde yapılması planlanan barajların yapımı durdurulmalıdır.

* Antakya ve çevresinde yaşayan Alevilerin, kutsal günü sayılan “Gadiri Hum” resmi tatil kabul edilmelidir.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56