BÜYÜKŞEHİRLERİN BELDE BELEDİYE VE KÖY MUHTARLIKLARI KAPANDI

İçişleri Bakanlığı, İstanbul ve Kocaeli dışındaki büyükşehirlerin belde belediyeleri ve 28 kentin köy muhtarlıklarının tüm yetkilerini valiliklere devretti. Bu uygulama sonrasında aralarında Malatyanın'da bulunduğu Büyükşehir olacak illerde Arguvan gibi nüfusu belirli bir sayının altında olan ilçelerinde bu kapsama alınma endişeşi yarattı.

BÜYÜKŞEHİRLERİN BELDE BELEDİYE VE KÖY MUHTARLIKLARI KAPANDI

Bu uygulama sonrasında aralarında Malatyanın'da bulunduğu Büyükşehir olacak illerde Arguvan gibi nüfusu belirli bir sayının altında olan ilçelerinde bu kapsama alınma endişeşi yarattı.


Yetki Valiliklerde

İçişleri Bakanlığı, İstanbul ve Kocaeli dışındaki büyükşehirlerin belde belediyeleri ve 28 kentin köy muhtarlıklarının tüm yetkilerini valiliklere devretti. Karara gerekçe olarak Büyükşehir olacak illerdeki bazı belde belediyelerinin taşınmazlarını elden çıkarma ve belediyeyi borçlandırma yoluna gittikleri duyumları gösterildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 24 Nisanda hazırlanan genelge, belde belediye başkanları ve muhtarlıklara tebliğ edilmeye başlandı. Buna göre, yeni büyükşehir olacak 13 ilin yanı sıra, İstanbul ve Kocaeli dışındaki tüm büyükşehirlerin belde belediyeleri ve 28 kentin köy muhtarlıklarının yetkileri valiliklere devredildi. Genelge, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya, Samsun, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon ve Şanlıurfa valiliklerine gönderildi.

Genelgenin önsözünde, uygulamaya gerekçe olarak, Büyükşehir olacak illerdeki bazı belde belediyelerinin taşınmazlarını elden çıkarma ve belediyeyi borçlandırma yoluna gittikleri duyumları üzerine, idarede bütünlük, hizmetlerde sürekliliğin sağlanması ve kamu menfaatinin korunması amacıyla tedbir alınması zorunluluğu gösterildi. 4 maddelik genelgede, söz konusu belde belediyelerinin imar planı değişikliği ve revizyonu ile inşaat ruhsatı işlemleri dışındaki hemen hemen tüm işlemlerde, 5393 sayılı Belediye Yasasının 68. maddesindeki hükümlerin saklı kalması kaydıyla valilik onayı zorunlu kılındı.

Halka sorulmadı

Genelgeye tepki gösteren CHP Denizli Merkez İlçe Başkanı Ömer Yurtseven, kararların halka sorulmadan alındığını belirterek Genelgeyle Denizlide 68 belde belediyesi işlevsiz hale getirildi. Ancak buralarda yaşayanlara hiçbir şey sorulmadı. AKP ikidarı, önümüzdeki süreçte gündeme gelecek anayasa değişikliğiyle Türkiyenin üniter yapısını değiştirmeye yönelik zemini hazırlamayı hedeflerken, eyalet sistemine de göz kırpıyordedi.


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56