CAM İŞÇİSİ TALEPLERİNİ KABUL ETTİRDİ

Kar, soğuk, tipi demeden eşleri ve çocuklarıyla Anadolu Cam Sanayi’ye ait Topkapı fabrikasında direnen cam işçisi, kararlı mücadelesi sonunda taleplerini kabul ettirdi.

CAM İŞÇİSİ TALEPLERİNİ KABUL ETTİRDİ

Kar, soğuk, tipi demeden eşleri ve çocuklarıyla Anadolu Cam Sanayi’ye ait Topkapı fabrikasında direnen cam işçisi, kararlı mücadelesi sonunda taleplerini kabul ettirdi. Kristal-İş Sendikası’nın işverenle yaptığı anlaşmaya göre işçilerin haykırdığı Haklarımızla birlikte diğer fabrikalara geçmek istiyoruztalebini elde etti.

Kristal-İş Sendikası Başkanı Bilal Çetintaş’ın verdiği bilgiye göre, fabrikada sendikalı olarak çalışan 420 işçiden 120-150’si teşvikle tazminatlarını alarak ayrılmayı kabul etti. Geri kalan 200-250 civarındaki işçi de bugüne kadar kazandıkları tüm hakları ile Şişecam Grubu’nun diğer fabrikalarına nakledilecek.

Anadolu Cam Sanayii, kendisine ait Topkapı fabrikasının, 31 Aralık’ta faaliyetine son vermiş, çalışanların da yasal haklarını ödeyeceğini duyurmuştu. Cam işçisi bu kararla bir kere daha direnişe başlamıştı. Şirket yönetiminin bu kararıyla, Topkapı fabrikasındaki üretim Eskişehir’de yeni kurulan fabrikaya kaydırılacak, Eskişehir’de üretim ocak ayının ortalarında başlayacaktı. Ancak başta emeklilik olmak üzere bir dizi hakkını kaybetmek istemeyen işçiler fabrikadan çıkmamış, ekipmanın çıkmasına da izin vermemişti. Yeni yıla aileleriyle fabrikada giren işçiler, yağan kara ve tipiye karşın da fabrikayı terk etmemişlerdi. Direnişe her gün sendikalardan, emek kökenli milletvekillerinden, sanatçılardan, oda, parti ve derneklerden destek yağmış, sendikada bir yandan görüşmeleri sürdürmüştü.

Kristal-İş: Memnunuz

Topkapı Şişecam fabrikasında dün akşam işçiler ile sendika yöneticileri arasında yapılan toplatının ardından Kristal-İş Genel Başkan Yardımcısı Bilal Bildik açıklamalarda bulundu. Bildik, Buradaki arkadaşlarımız diğer fabrikalara bütün haklarıyla dağılıyorlar. Ayrıca Topkapı fabrikasında 50 kadar geçici işçi vardı. Bu işçiler kadrolu olarak Eskişehirdeki fabrikaya hiçbir sosyal kayıp olmadan aktarılıyor. Bu direniş işçi sınıfının son zamanlarda yaptığı en büyük direniş olduğu için ve sonuç alınan bir direniş olduğu için biz Kristal-İş olarak çok memnunuz dedi. Öte yandan anlaşmadan memnun olmayan bazı işçiler ise Topkapı fabrikasında saat ücretlerinin 12 lira olduğunu, diğer fabrikalarda ise 8 lira alacaklarını belirterek Fark için bizlere tazminat verilmeli” dedi

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56