ÇANKAYA CEMEVİ DERNEĞİ DAVASINDA SAVCIDAN SKANDAL BİR GÖRÜŞ

Cumhuriyet Savcısı Ali Özdemir,“Alevilik bir din değildir. Cemevi ise bir ibadethane değildir. Bu davada kamu yararı yoktur. Aksine kamuoyunu kaos ortamına sürükleme çabası ve amacı görülmektedir. Tarihte bu tür tahrikler toplumu büyük acılara sürüklemiştir” dedi.

ÇANKAYA CEMEVİ DERNEĞİ DAVASINDA SAVCIDAN SKANDAL BİR GÖRÜŞ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görüşü, Ankara Valiliğinin başvurusu üzerine Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği hakkında açılan davada Cumhuriyet Savcısı Ali Özdemir, skandal bir görüş açıkladı. Özdemir, Alevilik bir din değildir. Cemevi ise bir ibadethane değildir. Bu davada kamu yararı yoktur. Aksine kamuoyunu kaos ortamına sürükleme çabası ve amacı görülmektedir. Tarihte bu tür tahrikler toplumu büyük acılara sürüklemiştirdedi.

Tüzüğünde Alevi inancının ibadet merkezi olan cemevlerini yapmakyazdığı için kapatılması istenen Çankaya Cemevi Derneğinin davasının görülmesine Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesinde devam edildi. Özdemir, mahkemeye sunduğu mütalaasında, Hacı Bektaşi Velinin, Yunus Emre gibi İslamdan beslenen bir Türkmen sufisi olduğunu, bu nedenle Hıristiyanlarca da Aziz Charalombos adıyla kabul edildiğini savundu. Özdemir, Bektaşiliğin saf bir İslam tarikat şubesi ve koluolduğunu belirtti. Daha sonra bu hareketin ileride bazı siyasi sebeplerle Kızılbaşlık ve Bektaşilikle anılan oluşumun kaynağı olduğunu iddia eden Özdemir şunları kaydetti: Kültür merkezi olarak Hacıbektaştaki mimari yapım genelde külliye, ilk zaviye olan birimler ile kızılca halvet, türbe, kırklar meydanı, mescit (cami), aslanlı çeşme, kiler evleri, şehy odası.. vs. hepsi İslam dini ve ona bağlı tarikat ve tasavvuf ritüelleri ile uyumludur. Bazı tarikatlar Aleviliği ortak ad olarak kullanmışlar ve silsilelerini Hazreti Aliye dayandırmışlardır”

Hacı Bektaşi Veli’nin, Baba İshak Ocağı ile irtibatı olmasına karşın asıl Yesevi Ocağının imanına sadık kaldığını aktaran Özdemir, Görüldüğü gibi cemevi Alevi Bektaşiliğinde yoktur. 1990lardan sonra dini Evangelizm (sömürgeci misyonerlik) ve Protestanlık olarak değiştirmek amacı ile yürütülen olumsuz gelişmelerdir. Aleviler ve Bektaşiler buna itibar etmemiştirifadesini kullandı. Alevilik bir din değildir. Cemevi de bir ibadethane değildiriddiasında bulunan savcı Özdemir, cemevinin toplantının adı olduğunu savundu. 1995te kurulan Cem Vakfı açılımının Cumhuriyet Eğitim Merkezi olduğunu anımsatan Özdemirin, Hatta onun da Alevilikle ne kadar ilgilidir, o da düşünülmelidirdemesi dikkat çekti

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56