CEMAAT VE CEM VAKFINDAN ORTAK PROJE !

Rotahaber'in edindiği bilgiye göre Fethullah Gülen ile Cem vakfı,Ankara'da ortak bir , cemevi ve aşevi projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

CEMAAT VE CEM VAKFINDAN ORTAK PROJE !

Fethullah Gülen ile Cem vakfı,Ankara'da ortak bir , cemevi ve aşevi projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Proje iki taraftan da onay almış durumda. Projenin 7 dönümlük arsası hazır bile.
 
Fethullah Gülen cemaati ile Cem Vakfı, ortak bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Cemaat ve Cem Vakfı Ankara'da ortak olarak cami, cemevi ve aşevi yapacak.
 
“Toplumsal paydayı çoğaltma” ilkesiyle harekete geçtiği belirtilen Fethullah Gülen cemaati, Alevi kesimine yönelik çabalarını bu kez somutlaştırma yolunda önemli bir adım atıyor. Bugüne kadar, belli etkinliklerle kurulan ilişkiler bu kez ortak somut bir proje ile ortaya konuyor.
 
Rotahaber'in edindiği bilgiye göre, geçtiğimiz dönemlerde Gülen Cemaatinden bir heyet, Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ı ziyaret etti. Ziyarette, Vakıf Başkanı Doğan’a bir öneride bulunuldu. “Başkentte birlikte bir projeye imza atalım. Cemevi ve cami yapalım” önerisi bir fikir olarak sunuldu.
 
Cem Vakfı Başkanı Doğan da tekliften duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Benim bu fikre bir ilave fikrim var. Cami ile cemevi arasına bir aşevi kurulmalı” dedi. Doğan, böylece cami ve cemevi cemaatinin ortak buluşabilecekleri bir ortam oluşturulabileceğini söyledi. İzzettin Önder’in bu fikri de tasvip gördü ve cami, cemevi ve aşevini kapsayan bir projenin hayata geçirilmesi fikri benimsendi.
 
Bu projeyi hayata geçirmek amacıyla Ankara’da 7 dönümlük bir arazi bulundu. İki tarafın ekibi bu projenin ayrıntıları üzerinde ön çalışma yapıyor.

 
DOĞAN: BAŞKASINDAN DEĞİL BENDEN DUYUN 
 
Prof. İzzettin Doğan, 30 Mart'ta yapılan Cem Vakfı Genel Kurulunda bu konu ile ilgili kısa bilgi verdi. Ankara'da üzerinde çalışılan proje hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra, "Üzerinde iki taraf da çalışma yürütüyor. Henüz fikir aşamasında. Olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Bu projeyi dışardan başka bir yerden eksik bilgilerle duyacağınıza benden duyun" dedi. 
 
GÜLEN VE DOĞAN’IN DOSTLUĞU
 
Bilindiği gibi, Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ile Fethullah Gülen arasında sıcak dostluklar kuruldu. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın yaptığı etkinliklerde Doğan ve Gülen bir araya gelmiş ve bu buluşma kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. 
 
DOSTLUĞU KURAN RÖPORTAJ
 
Gülen ile Prof. Doğan’ın arasında sıcak ilişkiler kurulmasına bir röportaj sebep olmuştu. Gülen’in verdiği bir röportajda, kendisine sorulan, “Neden Arap ülkelerinde bu okulları açmıyorsunuz da, daha çok Asya ülkelerinde, Türk cumhuriyetlerinde açmayı tercih ediyorsunuz?" sorusuna verdiği cevap Doğan’ın dikkatini çekmişti. 
 
Gülen söz konusu röportajda, şunları söylemişti: 
 
“Kur'an dili Arapça olduğu için Araplar Türklere çok yukarıdan bakıyor. Biz de onlara gidip ısrar etmektense bize kucak açan yerler aradık ve bize Türk cumhuriyetleri kucak açtılar. Türk cumhuriyetlerine ancak tasavvufla gidilebilir. Yeryüzünde camilerin yanında cem evlerinin de artırılması gerekiyor.”
 
ROTAHABER / ÖZEL 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56