CEMAATİN ALEVİ PLANI

Gülen cemaati Alevileri parçalayacak ve AKP’ye destek verecek bir örgütlenme için düğmeye bastı

CEMAATİN ALEVİ PLANI

Gülen cemaati Alevileri parçalayacak ve AKP’ye destek verecek bir örgütlenme için düğmeye bastı

MİYASE İLKNUR-Cumhuriyet

İş dünyasından bürokrasiye, basından spora kadar her alanda örgütlenen Gülen cemaati şimdi de Alevilere el attı. Cemaatin birçok ilde kurdurduğu dernekler bir federasyon çatısı altında birleşerek alternatif Alevi örgütlenmesi çabasında.

AKP iktidarı ile Gülen cemaatinin oluşturduğu komisyonun politikalarına blok olarak karşı duran Alevileri parçalama amacıyla başlatılan bu çalışmalar İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te başlatıldı ve ardından da Amasya, K.Maraş, Elazığ ve İzmiri de içine alan bir alana yayıldı. Başkanlığını eski Gaziantep AKP İl Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Hortoğlu’nun yaptığı Anadolu Alevi-Bektaşi Federasyonu bu alternatif örgütlenmenin çatı örgütü olarak kuruldu.

Aslında Gülen ve cemaatinin Alevilere olan ilgisi yeni değil. Gülen, daha Türkiye’de iken İzzettin Doğanın da aralarında bulunduğu bazı Alevi din adamları ve yazarlarını inançlar arası diyalog” başlığı altında toplantılara davet edip ödüller vermişti. Geçtiğimiz yıllarda yandaş medyada birçok köşe yazarı, Ergenekon sürecine kuşku ile bakan ve blok olarak karşı duruş sergileyen Alevilerin, bu süreci desteklemesi için çalışmalar yapılması telkininde bulunmuştu. Bu kez cemaate yakın duran kişilere Alevi örgütleri kurduruldu.

Gülen cemaatinin kurdurduğu ilk dernek Anadolu Alevi Derneği. İstanbul’da bu yıl kurulan bu derneğin başkanlığını Ali Şeyhun yapıyor. Eski gemi kaptanı olan Ali Şeyhun, yine Fethullah cemaatine yakın olan denizcilerin kurduğu Barbaros Denizciler Derneğinin (BADER) eski başkanı. Mayıs ayında BADER Başkanlığından ayrılan Ali Şeyhun, Anadolu Alevi Derneğini kurarak başkanlığını üstlendi. Gaziantepte uzun süre AKP il yönetim kurulu üyeliği yapan ve yine Gaziantepte cemaatin önde gelen isimlerinden biri olan Cengiz Hortoğluda, Amasyada Turna Derneği, Elazığda Anadolu Alevi Derneği, K.Maraşta Erenler Derneği, İzmir ve ilçelerinde değişik adlarla cemaatten isimlere kurdurduğu dernekleri Anadolu Alevi-Bektaşi Federasyonu çatısı altında bir araya getirdi. 3 Aralık 2011 akşamı Ankarada bir iftar yemeği veren federasyonun davetine AKP üç bakan ve 1 milletvekili ile katıldı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AKP Sivas Milletvekili Ali Turanlının katıldığı yemeğe diğer Alevi örgütlerinden kimsenin katılmaması dikkat çekti. Alevi çalıştayı sürecinde de AKP yandaşı pek çok dernek kurulduğu ve bu derneklerin düzenlediği sempozyumlara hükümetin büyük paralar aktardığı biliniyordu. İzmirdeki Samet Baba Derneği, Erenler Derneği, Dost Alevi Derneği, Türkmen Alevi Derneği, Abdal Musa Derneği, Türkmen Alevi Derneği, Aleviler tarafından bilinmeseler de hükümeti destekleyen açıklamalar yapmışlardı.

‘Önceden Aleviler katlediliyordu şimdi Alevilik’

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı Turgut Öker, cemaat ve iktidarın kendine yakın bir Alevilik yaratmak istediğini belirterek çeşitli adlarla dernekler kurduğunu söyledi. Cemaatin Alevilere yönelik açılımının yakaşık 10-15 yıldır sürdüğünü anlatan Öker, “Aleviliği Sünni İslam içinde eritmeye çalışıyorlar. Şu anda Aleviler çok tehlikeli bir süreçten geçiyorlar. Tarih boyunca Alevileri katlediliyorlardı şimdi Aleviliği katlediyorlar. Cemaat ve iktidar kendilerine hedef gördükleri insanları bir şekilde yok etmek istiyorlar” dedi.

Alevi Araştırmacı Veli Saltık ise cemaatin Anadolu’nun birçok ilinde “Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu” adı altında örgütlendiğini anımsatarak “Bu derneklerde Alevi adı altında cemaat propagandası yapılıyor. Alevi dernekleri, federasyonlar, Alevi ocakları ortak bir çıkışla bu girişime karşı ortak tavır sergilemeli” dedi.


Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56