CEMEVİ KARARI SKANDAL GEREKÇE İLE TEMYİZE GÖNDERİLDİ

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ali Özdemir Temyiz dilekçesinde Cemevlerinin “menfaatlenme ve siyasi amaçlı” olduğunu (Cemevi) Alevilik anlayışına, yaşamına ve tarihi sürecine, ayrıca insan haklarına aykırıdır” iddiasında bulundu.

CEMEVİ KARARI SKANDAL GEREKÇE İLE TEMYİZE GÖNDERİLDİ
Ankara Cumhuriyet Savcısı Ali Özdemir, Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği hakkında açılan kapatma davasının reddedilmesine ilişkin kararın bozulması için Yargıtay’a başvurdu. Temyiz dilekçesinde hükümetin “Alevi açılımını” öven Özdemir, “Cemevleri ibadethane değildir. Yeni bir ibadethane, yeni bir din tesisi söz konusu olamaz. Bunun insan haklarıyla ilgisi yok” dedi. Cemevlerinin “menfaatlenme ve siyasi amaçlı” olduğu iddiasında bulunan Savcı Özdemir, “Aksine (Cemevi) Alevilik anlayışına, yaşamına ve tarihi sürecine, ayrıca insan haklarına aykırıdır” iddiasında bulundu.

Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği, tüzüğünde “Alevi inancının ibadet merkezi olan cemevlerini yapmak” yazdığı gerekçesiyle Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan alınan görüş kapsamında kapatılmak istenmişti. Mahkeme kapatma istemini reddetmişti. Kararı veren Yargıç Yaşar Eren gerekçesinde, “Cemevleri, yüzyıllardır Alevilerin ibadet yeri olarak bilinmiş ve kabul görmüştür. Derneğin tüzüğünde yazılı bulunan ‘cemevleri ibadethanedir’ hükmü anayasanın 2. maddesine aykırılık taşımadığı gibi kanunlarla da yasaklanmamıştır” demişti.
 

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56