CEMEVİ'NDE VURULAN UĞUR KURT HAYATINI KAYBETTİ

Okmeydanı Cemevi'nde 22 Mayıs günü katıldığı bir cenaze töreni esnasında, polisin ateş etmesi sonucu ağır yaralanan Uğur Kurt hayatını kaybetti. Halk Uğur Kurt için sokağa çıktı.

22 Mayıs günü öğle saatlerinde İstanbul/Okmeydanı'nda polisin ateş açması sonucu ağır yalanan ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Uğur Kurt akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Uğur'un vurulduğu andan itibaren başta İstanbul Okmeydanı olmak üzere ülkenin dört bir yanında halk sokağa çıktı. 


Bir cenaze törenine katılmak üzere bulunduğu cem evinin önünde silahla başından vurulan Uğur Kurt, kaldırıldığı hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Olayda ağır yaralanan ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Uğur Kurt, yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. 

Hastane bahçesinde iyi bir haber bekleyen yakınları, Kurt'un hayatını kaybettiğini duyunca büyük üzüntü yaşadı. Uğur Kurt'un bazı yakınları sinir krizi geçirirken, bazıları da yaşananlara tepki gösterdi. Uğur Kurt'un yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olaya savcılığın el koyduğu ve polislerin kullandığı silahların balistik incelemesinin yapılacağı öğrenildi.

GERGİNLİK GECE BOYU DEVAM ETTİ

Okmeydanı'nda sabah başlayan olaylar gece boyunca devam etti. Uğur Kurt'un vurulmasını protesto eden grup, cemevi önünden Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yürümek istedi. Ancak polis gruba müdahale etti. Gaz bombası ve TOMA'dan sıkılan suyla müdahale edilen eylemcilerden biri otoparka kaçtı. Bunu gören polisler eylemcinin peşinden koştu. Otoparka giren eylemci polise yakalamak üzereyken son anda duvardan atlayarak kaçtı.

OKMEYDANI'NDA GERGİNLİK

Öğlen saatlerinde ‘Liseli Dev Genç’ pankartı taşıyan ve polis tarafından başından gaz kapsülüyle vurularak hayatını kaybeden Berkin Elvan için eylem yapan gruba biber gazıyla müdahale eden polisle eylemciler arasında çatışma çıktı. Bölgedeki gerginlik devam ediyor.

Berkin Elvan'ın ölümünün ardından her perşembe Okmeydanı'nda Berkin Elvan anması yapılıyordu. Bugün de Berkin Elvan anmasında ayrılan eylemciler cemevindeki bir cenaze törenine katılmak üzere, cemevine hareket ettiler. Törene katılan kalabalıktan "Bir kişi vuruldu" sesleri yükseldi. Bu sırada başından yaralanan bir kişinin kanlar içinde cemevi avlusunda  yatttığı görüldü.

 

'MERMİ ÇEKİRDEĞİ BOYNUNDAN ÇIKMAMIŞ'

Devrimci Liseliler'den yapılan açıklamaya göre vurulan kişinin, 30 yaşlarında olduğu cemevindeki cenazeye geldiği sırada akrebin içinden açılan ateşle öldürüldüğü belirtildi.

Halkın Hukuk Bürosu'nun resmi hesabından yapılan açıklamaya göre, vurulan gencin isminin Uğur Kurt olduğu açıklandı. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Kalbi duran Uğur Kurt'un yarım saat süren kalp masajının ardından kalbi çalıştı. Şu an tomografide. Durumu ciddiyetini koruyor. Polisin Okmeydanı'nda insanlara gerçek mermiyle ateş etmesi üzerine kurşun Uğur Kurt'un ağzından girmiş ve mermi çekirdeği boynundan çıkmamış"

Uğur Kurt'un vurulduğu an 

 

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56