CEZAEVLERİNDE YASAK,İŞKENCE, BETON

F tipi 40 cezaevini ziyaret edip, 80 tutuklu ve hükümlüyle görüşen CHP milletvekilleri Ağbaba, Özel ve Demir, raporlarında her cezaevinin ayrı sorunu olduğunu belirtiyor. Üç milletvekili izlenimlerini, “F tipleri izsiz işkence, sessiz ölüm demek. Balbay’ın koğuşu tecrit, Sedat Peker’in VIP. Birçok cezaevinde robokop denilen ‘A takımı’ var, kamerasız odalarda işkence yapılıyor. Mahkûmlar kelepçeli ameliyat ediliyor, kadınlar çırılçıplak aranıyor” diye özetliyor.

CEZAEVLERİNDE YASAK,İŞKENCE, BETON

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir 1 yıl içinde 40 cezaevini ziyaret edip, 80 tutuklu ve hükümlüyle görüştü. Üç milletvekili izlenimlerini, F tipleri izsiz işkence, sessiz ölüm demek. Mustafa Balbayın koğuşu tecrit, Sedat Pekerin VIP. Birçok cezaevinde robokop denilen A takımıvar, kamerasız odalarda işkence yapılıyor. Mahkûmlar kelepçeli ameliyat ediliyor, kadınlar çırılçıplak aranıyordiye özetliyor. Milletvekilleri cezaevlerinde, Cübbeli Ahmet Hocaya serbest olan sakal nedeniyle verilen cezaları ve annesinin yanında kalan çocuğa pilli oyuncak, mahkûma 3. fanila ve kitap içinde kuru çiçek sokma yasağını da anlattılar.

Üç milletvekili bu konuda çok dokunaklı öyküler anlatıyorlar.

Veli Ağbaba, Bakırköy Kadın Cezaevi
nde kalan ve tek isteğikaymaz bir terlikolan gözleri görmeyen Hediye Aksoyu anlatıyor. Sonra, aynı cezaevinde görüştükleri Magdelena Marthanın 2 ay sonra öldüğünü. Marthanın Ülkemde güneşi görmek istiyorumsözlerini. Sonra, Nazire Ayata Civelek adlı kadın mahkûmla birlikte kalan kızı Şananın sözlerini aktarıyor. Adı Lazca mutluluk demek olan Şanaya Büyüyünce ne olmak istiyorsun diye sormuşlar. Tahliye olmak istiyorum karşılığını vermiş. Sincan Kadın Cezaevinde ziyaret ettikleri bir kadın mahkûmun çocuğu da Kayu çizgi film kahramanın pilli bebeğini istemiş, alamamışlar. Çünkü, pilli ve hareketli oyuncak yasak.

Doktor olan Nurettin Demir, Her yer beton. 4 yıldır toprak görmemişler, toprağa, yılın 5-6 ayında da güneşe hasretler diyor. Özgür Özel ekliyor:İnsanlar çayın deminden toprak yapıyorlar çiçek yetiştirmek için, onu da alıyorlar.Demir, kelepçeli muayene, ameliyat yapıldığını bunların İstanbul Protokolüne aykırı olduğunun altını çiziyor. Özel, kadın mahkûmların çıplak arandığını aktarırken Şakranda 5 genç kız çıplak aramaya direnmişler, ancak zorla ve erkek gardiyanların önünde çırılçıplak soyulup aranmışlar diyor.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınçın BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanakın Diyarbakır Cezaevinde gördüğü işkencelere göndermede bulunarak Ben de dağa çıkardımsözlerini anımsatıldığında, CHP milletvekilleri bugün de cezaevlerinde baskı ve işkencelerin sürdüğünü ifade ediyor. Ağbaba, F tipleri insan psikolojisini ezmek üzerine kurulmuş. F tiplerinin Alman Harp Nizamnamesinde esirler için yapılan bir sistemden alındığı söyleniyordiyor. Özel de Diyarbakır Cezaevindeki devlet intikamının mantığı değişmemiş. Ülkemizde Hitlerin hayalindeki cezaevleri hayata geçirildi diye ekliyorlar.

Ağbaba, Özel ve Demir 1 yıldır cezaevlerini dolaşıyor. Ergenekon, Balyoz, KCK sanıkları ile de görüşmüşler, İBDA-C lideri olmakla suçlanıp yargılanan ve kendisine telegram (dışardan elektromanyetik dalgalar göndererek beyin kontrolü) işkencesi uygulandığını öne süren Salih Mirzabeyoğlu ile de, Ogün Samastla da, Cübbeli Ahmet Hoca ile de. Kadın mahkûmlarla da, gay ve travestilerle de, özellikle uyuşturucuyla ilgili suçlamalar nedeniyle cezaevinde yatan Güney Amerikalı kadın mahkûmlarla da.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56