CHP CEZAEVLERİ İNCELEME KOMİSYONU CEZAEVİ ZİYARETİ RAPORU

CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu Üyeleri Malatya Milletvekili Veli AĞBABA, Muğla Milletvekili Dr. Nurettin DEMİR ve Manisa Milletvekili Özgür ÖZEL öncelikle konu hakkında ön bilgi amacıyla Muğla Barosunu ve ardından Muğla E Tipi Kapalı Cezaevini 01.02.2013 tarihinde ziyaret ettiler.

CHP CEZAEVLERİ İNCELEME KOMİSYONU CEZAEVİ ZİYARETİ RAPORU
CHP CEZAEVLERİ İNCELME KOMİSYONU MUĞLA E TİPİ KAPALI CEZAEVİ ZİYARETİ RAPORU
01.02.2013-MUĞLA
 
30.01.2013 tarihinde basına “Cezaevinde toplu intihar teşebbüsü” şeklinde yansıyan Muğla E Tipi Kapalı Cezaevinde yaşanan intihar girişimi haberlerinin üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanlığından CHP Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonunun durumu yerinde incelemesi önerilmiş ve bunun üzerine CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu Üyeleri Malatya Milletvekili  Veli AĞBABA, Muğla Milletvekili Dr. Nurettin DEMİR ve Manisa Milletvekili Özgür ÖZEL öncelikle konu hakkında ön bilgi amacıyla Muğla Barosunu ve ardından Muğla E Tipi Kapalı Cezaevini 01.02.2013 tarihinde ziyaret etmişlerdir.
 
Cezaevi ziyareti öncesiMuğla Barosu Başkanı Sayın Av. Mustafa Gürkan ziyaret edilerek kendisinden Baronun konuyla ilgili görüşü öğrenilmiş ve ardından Muğla Cezaevi Savcısı Sayın Altan Ünlü’dende ile olay hakkında bilgi alınmıştır. Ön görüşmelerin ardından, CHP Cezaevi İnceleme Komisyonu üyeleri Muğla Baro temsilcisi Sayın Av. Levent Akgün ve CHP Merkez ilçe Yönetim Kurulu Üyesi Av. Umut Şimşek ile birlikte Muğla E Tipi Kapalı Cezaevini ziyaret etmişlerdir.
CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu olarak Muğla E Tipi Cezaevine 01.02.2013 tarihinde gerçekleştirilen ziyarette;
 
·         İntihara teşebbüs eden Çocuk Mahkûmlardan 6’sı,
 
·         Diğer çocuk mahkumlardan 2’si,
 
·         Hasta mahkumlardan 2’si ve
 
·         Yine diğer mahkumlardan 2’si ile birebir görüşmeler yapılmıştır.
 
Gerçekleşen ziyarette CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonunun İntihara Teşebbüs eden çocuk mahkumlardan 6’sı ile yaptığı görüşmelere ilişkin notlar:
 
Aşağıda kişisel bilgileriverilen ve ayrı ayrı görüşülen 6 çocuktan 2’si bulaşık yıkama için verilen deterjandan bir kısmını sulandırarak içmiş, diğer 4 çocuk ise macera olsun diye;“bulaşık deterjanından bir kısmını sulandırarak içtim” diye yalan söylemiştir. 6 çocuk da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulamam Hastanesine sevk edilmiş, burada sağlık durumları izlenerek gerekli tıbbi müdahaleleri yapılmıştır.
·         M.A.V(15):Muğla Fethiye Karaçulhadoğumlu. Tutukluluk nedeni; 11 ay önce Bıçak ile yaralama. 4 kardeşler. Lise 1’de okulu terk etmiş. Babası inşaat ustası, bulduğu çeşitli işlerde çalışıyor, annesi ev hanımı. Cezaevinde Kuran-ı kerim mealini okuduğunu ifade etmiştir. Olaya ilişkin olarak: “Bulaşık deterjanından bir kısmını sulandırarak içtim” diye yalan söylemiştir.
·         S.K. (17):Mardin Nusaybin doğumlu. Nusaybin’i özledinmi? diye sorduğunda “hayır sevmiyorum. Orada savaş ve kavga var” şeklinde yanıt vermiştir. Marmaris’te oturuyorlar. 4 kardeşler ancak kardeşlerinden biri hastalıktan ölmüş. Babası Kahvede çalışıyormuş. Tutukluluk nedeni;hırsızlık ve 43 gündür tutuklu olarak Muğla Cezaevinde kalıyor. Ailesinden bugüne dek hiç kimse ziyaretine gelmemiş. Telefon çalmış, satmış ve kendisine elbise almış? Lise 2’de okulu terk etmiş. Okuldan para istedikleri için okulu bıraktığını ifade etmiştir. Devlet avukatının kendisine yardımcı olduğunu belirtmiştir. Olaya ilişkin olarak; “Bulaşık deterjanından bir kısmını sulandırarak içtim” diye yalan söylemiştir.
·         A.Ö. (17):Van doğumlu. Bodrum Yalıkavak’ta yaşıyor. İnşaatta çalıştığını belirtmiştir. 4 kardeşler, 4’ü okuyor, 1’i okuldan atılmış. Babasının dainşaatta çalıştığını söylemiştir. Cinayetten tutuklu bulunuyor ve 5 aydır Muğla Cezaevinde kalıyor. Orta Okul 2. Sınıfta okulu terk etmiştir. Olaya ilişkin olarak; “Bulaşık deterjanından bir kısmını sulandırarak içtim” diye yalan söylemiş
·         K. K. (17):Doğum yeri Milas ve Milas’ta yaşıyor. Aile Muş Malazgirt’li. Kendisi Milas mezbahasında çalışıyormuş. Babasının lokanta da çalıştığını belirtmiştir, annesi ev hanımıdır. 2 kardeşler. Kardeşlerinden 1’si çalışıyor, diğeri de okuyormuş. Hırsızlık nedeniyle 10 gündür Muğla Cezaevinde tutuklu bulunuyor. Daha önceleri uyuşturucu, bali ve tiner kullandığını ifade etmiştir. Heyetimize Cezaevinde kuran kurslarına gittiğini söylemiştir. Olaya ilişkin olarak; “Bulaşık yıkama için verilen deterjandan bir kısmını sulandırarak içtiğini belirtmiştir.
·         A.D.(17!): Nüfus yaşı 17 olmasına rağmen, gerçek yaşının 21 ya da 22 olduğunu belirtmiştir. Afyon doğumlu. Fethiye Çallıca’da yaşıyor ve babasının işsiz, annesinin ise ev hanımı ve hasta olduğunu söylemiştir. 7 kardeşler ve kardeşlerinden 2’si okula gidiyor, 4’ü çalışmıyor,1’i de Denizli’de tekstilde çalışıyormuş. Cinsel suçtan tutuklu bulunuyor ve 6 yıldır bali, eroin, kokain kullandığını belirtmiştir. İlkokul mezunu. Açık öğretime kayıt yaptırıp Orta Okulu dışarıdan bitirmek istediğini söylemiştir. Olaya ilişkin olarak; “Bulaşık yıkama için verilen deterjandan bir kısmını sulandırarak içtiğini” belirtmiştir.
·         S. T. (17): Doğum Yeri, Diyarbakır, Ergani. Muğla Milas’ta yaşıyor. Babasının kahvede çalıştığını ve 2 eşi olduğunu ifade etmiştir. Annesi ise ev hanımıdır. 11 kardeşler. Kardeşlerinden 4’ü evli, Abisi de başka bir koğuşta tutuklu bulunuyormuş. Hiç okula gitmemiş ve okur yazarlığı olmadığını söylemiştir. Hırsızlıktan tutuklu.
Not: Şizofren?!Olayla ilgili olarak, Cezaevindeki koğuşta yalnız kalmamak için “bulaşık yıkamak için verilen deterjandan bir kısmını sulandırarak içtim” şeklinde ifade vermiştir.
Gerçekleşen ziyarette CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonunun diğer çocuk mahkumlardan 2’si ile yaptığı görüşmelere ilişkin notlar:
·         U.E.(17):Adana Seyhan doğumlu, Datça’da yaşıyorlar.Tutukluluk nedeni; Uyuşturucu (esrar) kullanmak ve satmak. 13 yaşında başladığını belirtmiştir. Bulursa arada içtiğini ifade etmiştir. 3 kardeşler. Kardeşlerinden 1’i aşçı yardımcısı, 1’i Orta Okula gidiyormuş. Lise’1 de okulu terk etmiş. Babası Milli Piyango satıcısı, annesi ise ev hanımı imiş. Olayla ilgili olarak “Bulaşık deterjanından bir kısmını sulandırarak içtim”diye yalan söylemiştir. Kendisine,esrar ya da uyuşturucu kullanan kişiyi nasıl bilirsin diye sorulduğunda ise; “Bilirim. Gözleri daha koyu-kirli görünümde olur. Aynı benimki gibi” diye yanıtlamıştır.
·         S. M. (17 ): Muğla doğumlu. Ailesi Van, Erciş’ten gelmiş. 3 kardeşler. Abisinin evde işsi olduğunu, diğer abisinin ise askerde olduğunu söylemiştir. Babasını kanserden kaybetmişler. Annesi ise ev hanımı. Lise’de okulu terk etmiş. Konut dokunulmazlığını ihlal etmek ve yaralamadan dolayı cezaevinde tutuklu bulunuyor.
Gerçekleşen ziyarette CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonunun kadın  mahkumlarlayaptığı görüşmelere ilişkin notlar:
E.K. (36 ): Fethiye’de yaşıyor.Bekar ve Bankada çalışıyormuş. Dolandırıcılık nedeniyle 14 aydır tutuklu bulunuyor. Abisi nedeniyle bu işi yaptığını söylüyor. İddianamesi 11 ay sonra hazırlanmış. Uzun tutukluluk sürelerinden dolayı şikayetçi. Muğla E Tipi Cezaevi ile ilgili;
·         Çamaşır elle yıkanıyor.
·         Haftada iki gün sıcak su veriliyor ve bu oldukça yetersiz.
·         Hasta mahkumlarla(şizofren) birlikte kaldıkları için korkuyorlar.
·         Sosyal faaliyetlerden memnunlar. Boyama, tiyatro ve kurdele yapma kursları gibi kurs ve faaliyetlerine katılıyorlarmış.
A.K. (27): Bekar.Cinayet nedeniyle hüküm giymiş.Muğla E Tipi Cezaevinin kaldığı 3. Cezaevi olduğunu belirtmiştir. Muğla E Tipi Cezaevi ile ilgili;
                      ·         Burası için diğerlerine göre daha iyi olanaklara sahip ve sosyal  etkinlikleri yeterli demiştir.
·         Ayda bir kez açık görüşme var.
·         Telefon görüşmeleri haftada 10 dakik ve bu süre yetmiyor. Bu sürenin 20 dakikaya çıkarılmasını istemiştir. Özellikle ailesi uzaklarda olup görüşmeye gelemeyenler için telefon görüşmesinin yetersiz olduğunu söylemiştir.
·         Kapalı görüşme hakkı sonra görüşmelere eklensin ya da telefon konuşmalarına eklensin şeklinde bir talebi vardır.
Gerçekleşen ziyarette CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonunun diğermahkumlarla yaptığı görüşmelere ilişkin notlar:
·         H. A. (66 ):Çine’de oturuyor. Bypass operasyonu geçirmiştir.1 oğlu, 2 kızı var ve eşini kaybetmiş. Hasta mahkûmların erken tahliyesinden yararlanmak istiyor.
 ·         S. A.(79):Ula’da oturuyor. İki oğlu varmış. Bir oğlu Tapu ve Kadastro Müdürlüğünde çalışıyormuş.“Binayı nem çürütür, insanı gam çürütür” söylemini görüşme sırasında birkaç kez tekrarlamıştır ve ayakları ve dizleri rahatsız olduğundan dolayı yürüyemediğini belirtmiştir. Burada ona bakan yakın bir kimsesi yokmuş. Bunun için Muğla E Tipi kapalı cezaevi personelinin yardımcı olduğunu ancak hasta mahkûmlar ile ilgili çıkarılan son karardan ve uygulamadan yararlanmak istediğini belirtmiştir.
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56