CHP TÜZÜĞÜ DEĞİŞTİRİLDİ

CHP’nin 16. olağanüstü kurultayında eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski Genel Sekreter Önder Sav kurultay salonuna gelmezken, 1247 delegenin 967’si kurultaya katıldı.

CHP TÜZÜĞÜ DEĞİŞTİRİLDİ

CHP’nin 16. olağanüstü kurultayında eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski Genel Sekreter Önder Sav kurultay salonuna gelmezken, 1247 delegenin 967’si kurultaya katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye çıktığında “imzacı”lardan Mersin Milletvekili İsa Gök yeterli çoğunluk olmadığı savıyla itiraz ederken arbede çıktı ve Gök tartaklandı. Kılıçdaroğlu da “Hiç kimsenin, kurultayın huzurunu bozmaya hakkı ve yetkisi yok. Tüzük dediler, işte tüzük. Seçim diyorsanız onu da yapacağız” diye meydan okudu.

CHP’nin dün Arena Spor Salonu’nda yapılan kurultayında Genel Başkan Kılıçdaroğlu “Başbakan Kemal” sloganları arasında kürsüye çıkıp açılışı yaparken salona giren Gök delegelerin protestosuyla karşılaştı. Gök’ün bir süre önce yaptığı “CHP şu anda tek bir etnik temele ve tek bir mezhebe dayanarak yeniden oluşturuluyor. Parti omurgasını kaybediyor” açıklaması Alevi çevreleriyle örgütün tepki ve protestolarına yol açmıştı. Kurultay salonunda da bazı delegeler “İsa dışarı” diye bağırırken arbede yaşandı. Kılıçdaroğlu, “Hiç kimse bizi halkın yürüyüşünden engelleyemeyecektir” dedi. Gök de dışarı çıkarıldı.

Divan başkanlığına Denizli Milletvekili Adnan Keskin seçildi. Bu arada tekrar kürsü önüne gelen İsa Gök ile eski Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı’nın da bulunduğu 4 delege imzasıyla Divan Başkanlığı’na tüzük kurultayının açılabilmesi için kurultay delegelerin hazirun cetvelindeki imzalarının yeterli olmadığı, üye tam sayısının üçte ikisi olan 840 delegenin hazirun cetvelinde imzalarının tamamlanmadığı, kurultayın ertelenmesi gerektiği yönünde dilekçe verdi. Salonda “İsa dışarı” sloganları atılırken; Adnan Keskin, partilileri “Biz özgürlükçü bir partiyiz. Türkiye’ye örnek olacağız. Hiçbir arkadaşımıza olumsuz tezahürat yapmayın” diye uyardı. Gök usul tartışması açılmasını isterken, Keskin “Sayın Gök, daha usul tartışması yapacak bir uygulamaya geçmedik” dedi. Bazı delegeler de Gök’ü yuhaladı.

967 delege katıldı

Keskin, 967 delegenin kurultaya katıldığını açıkladı ve usul tartışması açılmasına ilişkin önergeyi işleme koymadı. Keskin, tüzüğe göre, kongrelerin, tersine hüküm bulunmayan durumlarda hazır bulunanların salt çoğunluğuyla karar verdiğini vurgularken “Bu kadar açık hükümler varken bu hükümleri ortadan kaldırıp Medeni Kanun’un 78. maddesine sığınıp, kurultayı karıştırmaya, kaos çıkarmaya kimsenin hakkı yoktur. Divan olarak, bu konuda usul tartışmasını gerektirecek herhangi bir noksanlık görmüyorum” açıklamasını yaptı.

3. Kurultay uyarısı

Keskin, delegelere “Kurultay delegesi arkadaşların, bu kurultay bittikten sonra kendi yerleşim alanlarına dönmemeleri gerekiyor. Yarın (bugün) Ahmet Taner Kışlalı Salonu’nda ikinci bir kurultay gerçekleştireceğiz. Yarınki kurultaya katılım da vazgeçilmez parti görevidir. Çoğunluk sağlanmazsa 3. kurultay yapmak mecburiyeti doğrar. Partimizi kamuoyu önünde örseletmemek için yarınki kurultaya da katılın” çağrısı yaptı. Keskin, daha sonra dilekçeyle başvuran delegelerle birlikte katılımın 967’ye çıktığını açıkladı.

Kılıçdaroğlu: Huzurbozamazsınız

Kılıçdaroğlu konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkarken, İsa Gök kürsü önünden itirazlarını sürdürdü. Bu arada kürsü önünde arbede yaşandı. Kılıçdaroğlu kürsü önünde duvar oluşturan korumaları uyarırken “Açın önümüzü” dedi. “Kemal Başbakan” sloganları arasında konuşmaya başlayan Kılıçdaroğlu, “hiç kimsenin, kurultayın huzurunu bozmaya hakkı ve yetkisinin olmadığını” söyledi. Kılıçdaroğlu, “Tüzük dediler, işte tüzük. Seçim diyorsanız onu da yapacağız. Gücünü halktan almayan hiçbir güç başarılı olamaz” dedi. İsa Gök kürsü önünden bağırmayı sürdürürken, tribünlerden yuh sesleri yükseldi, Gök’e koparılmış çiçekler atıldı. Kürsü önünde duvar oluşturulurken, Kılıçdaroğlu korumaları “Koruma olan arkadaşlar, çekilin. Beni CHP’lilerden korumak gibi bir göreviniz olmamalı” diye uyardı.

Kılıçdaroğlu konuşmasında da muhaliflere “Bu hedef doğrultusunda gönül birliği güç birliği yapacağız. CHP’nin enerjisini boşa harcamak halka ve CHP’ye ihanettir. Gücümüzü iç çekişmelerle geçirmeyeceğiz. Beraber mücadele edeceksek; genç yaşlı, kadın, erkek demeden anlatacaksınız. Yetmezse bir daha anlatacaksınız, olmazsa bir daha anlatacaksınız. Her birimiz birer Kuvayi Milliyeci gibi halkın arasına girmek toplumu aydınlatmak mecburiyettindeyiz” diye seslendi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56