CHP YALNIZCA 29 İLDE ÖN SEÇİM YAPIYOR MALATYA DAHİL DİGER İLLERDE MERKEZ YOKLAMASI YAPILACAK

Malatya dahil büyük illerde milletvekili adaylarını merkez yoklaması ile belirleme kararı alan CHP yönetimi 29 ilde adayları önseçim ile belirleyecek.

CHP YALNIZCA 29 İLDE ÖN SEÇİM YAPIYOR MALATYA DAHİL DİGER İLLERDE MERKEZ YOKLAMASI YAPILACAK

Malatya dahil büyük illerde milletvekili adaylarını merkez yoklaması ile belirleme kararı alan CHP yönetimi 29 ilde adayları önseçim ile belirleyecek.

CHP Parti Meclisi (PM) 29 ilde üyelerle önseçim, 12 ilde eğilim yoklaması ve 40 ilde anket yaparak adaylarını belirleme kararı aldı. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Prof. Dr. Mehmet Haberal MYK kararı ile CHP üyesi olurken PM’nin dünkü toplantısında daha önce partiden ihraç edilen eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar ile eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’ın dönüş isteklerine hayır dendi.

CHP MYK seçim için illerde aday belirleme yöntemlerini netleştirdi. Parti sözcüsü Bihlun Tamaylıgil, Haberal üye olmuştur ama adaylık süreciyle ilgili takvim devam edecekdedi. Kulislerde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Haberal’ın aday gösterilmesi için devreye girerek CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu aradığı konuşuldu. Kılıçdaroğlu, Haberalın üyeliğinden memnuniyet duyarız. Dünyaca saygın bir bilim insanıdır dedi. PM, partiden daha önce ihraç edilenlerin de geri dönüş isteklerini tek tek oyladı. Sağlar ile Çapan’ın başvuruları oyçokluğuyla reddedildi. Bazı PM üyeleri Sağlar’ın geçmişte parti aleyhine sözlerini anımsattı. Oylamadan önce Balıkesir’e gitmek için toplantıdan ayrılan Kılıçdaroğlu, sonucu öğrenince üzüntüsünü dile getirdi. Sağlar da CHPde kimsenin sandalyesinin ortağı olmazdık” açıklaması yaptı.

Genel merkez önseçim yapılacak 29 ilde 9 kontenjan kullanacak. Bu iller ve kontenjan sıraları şöyle: Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Aydın (2. sıra kontenjan), Bolu, Çanakkale, Çorum, Denizli (2. sıra kontenjan), Edirne, Kütahya, Manisa (2. sıra kontenjan), Muğla (3. sıra kontenjan), Niğde, Nevşehir, Sivas (2. sıra kontenjan), Tekirdağ (1. sıra kontenjan), Trabzon (1. sıra kontenjan), Uşak, Aksaray, Karaman, Karabük, Osmaniye, Düzce, Kırklareli, Erzincan, Gaziantep (2. ve 4. sıra kontenjan), Kastamonu, Kırşehir; Yozgat. PM’de büyük kentlerde de önseçim yapılması için verilen önergeye sadece 6 kabul oyu çıktı. PM, 8-9 Nisan’da aday listelerini görüşecek. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in İstanbul’da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın karşısında aday gösterileceği bildirildi. Antalya’da adaylar merkez yoklaması ile belirlenecek. Büyük kentlerin de aralarında bulunduğu 12 ilde eğilim yoklaması yapılacağı kaydedildi. 40 ilde ise anketler yapılarak adayların belirleneceği öğrenildi.

MYK’de İstanbul il başkanlığına, CHP’nin Kılcal Damar Örgütlenme Modelini oluşturan isim olarak bilinen Yrd. Doç. Dr. Bahri Şahin atandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56