CHP'DE İÇ TARTIŞMA BAŞLADI

Muhalifler MYK’den, Kılıçdaroğlu çalışmayan belediye ve örgütlerden rahatsız. CHP’de “kurultay” ve “MYK’de yenilenme” istekleri dile getirilmeye başlandı. Çalışmayan belediyeler ile örgütlere kızan Kılıçdaroğlu, kurultayın zamanında yapılacağını söyledi.

CHP'DE İÇ TARTIŞMA BAŞLADI

Kılıçdaroğlu, ‘İstifa ya da yönetim değişikliği gerekmiyor’ mesajı verdi fakat muhalif isimler hareketlendi

CHPde seçim sonuçları hayal kırıklığı yaratırken; Kurultaya gidelim, Genel Başkan güven tazelesinya da Genel Başkanlık sorunu yok, ama yönetim sorunu var. Genel Başkan MYKyi değiştirsinistekleri dile getirilmeye başlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Aydın dışındaki CHPli belediyelerle, adaylarla kavgalı, çalışmayan bazı örgütleri masaya yatırdı. Muhaliflerin kurultay talebine karşılık,  Kurultay zamanında yapılacak değerlendirmesi yapan CHP lideri olağanüstü kurultay için yeterli imza toplanması olasılığını ise, Ülkede demokrasi var. İsteyen gereğini yapar diye değerlendirdi.

Seçimlerde yüzde 30 oranının altında kalınması CHPde rahatsızlık yarattı. Eski genel başkan Deniz Baykal ve eski genel sekreter Önder Sava yakın muhalif gruplar, olağanüstü kurultay toplanması isteklerini dile getirmeye başladı. Bazı partililer ise Genel başkanlık sorunu yok. Ama yönetim tartışması olur. Genel Başkan MYKyi değiştirebilir, PM içinden yeni bir yönetim atar. Ya da kurultay toplayıp yönetimi yenileyebilir. Genel Başkan tek başına çok çalıştı ama yönetim için aynı şey söylenemezdediler. CHP tüzüğüne göre Kılıçdaroğlunun MYK üyelerini değiştirebileceği ya da üye tamsayısının üçte ikisini güvensizlik oyuyla görevden uzaklaştırılabileceği belirtildi.

Aday belirleme süreci ve açılımlarla ilgili olarak Kılıçdaroğluna sert eleştiriler yönelterek genel başkan değişikliği isteyenler de az değil. Kulislerde Ankara Baro Başkanı Metin Feyzioğlu, Samsun Milletvekili Haluk Koç ve eski grup başkanvekili Hakkı Süha Okay gibi isimler konuşuluyor. Ancak, TBMM içinden bir isimüzerinde durulmasının daha yüksek olasılık olduğunun altı çiziliyor. Haluk Koç, genel sonuçlarla ilgili bir yorum yapmaktan kaçınırken Samsunda oyumuzu arttırdık, ama 3. milletvekilini getiremediğimiz için üzgünümdemekle yetindi.

‘Kurultay zamanında’

Konya Milletvekili Atilla Kart, kurultay yapılmasına gerek olmadığı görüşünü belirterek, rahatsızlığını Halka ulaşmakta zayıf kaldık. Ayrıca genel merkez yapılanmasındaki söylem birliğini genel başkana rağmen, onu zorda bırakmak pahasına zafiyete uğratan, ihlal eden davranışlar oldu. Bunun yeni politikalarımızın, söylemlerimizin halk üzerindeki inandırıcılığını zayıflattığını gözlemliyorumsözleriyle dile getirdi.

CHP lideri ise bu talepleri değerlendirirken, Kurultayın zamanında yapılması fikrindeyim. Ama böyle bir girişim olursa ülkede demokrasi var. İsteyen gereğini yapar diye konuştu. Kılıçdaroğlunun bazı parti meclisi üyelerine ve MYK üyelerine de şu aşamada parti yönetiminde değişikliğe gitmenin doğru olmadığıgörüşünü ilettiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Kılıdaroğlu, seçim sonuçlarıyla ilgili olarak şu değerlendirmeleri yaptı: Ben yüzde 30-32 bekliyordum. 6 aylık süreçte partiyi seçime götürüyorsunuz, partiyi dönüştürmek istiyorsanız, bu kadar oluyor. Aydın hariç, belediyelerle ilgili sıkıntı var. İstanbulda 12 belediye, İzmir ve Ankaradaki belediyelerle ilgili sıkıntılar var. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Gaziantep, Konya, Samsun sonuçlarını masaya yatırmamız lazım, çalışmaları yapıyoruz. Doğu ve Güneydoğuda sonuçlar beklediğim ölçüde değil. Elazığ, Kütahya sonuçlarına çok üzüldüm. Mardin ve Şanlıurfada örgütle adaylar arasındaki çatışma tersine etki yaptı. Milletvekili çıkaramadığımız yerleri, tersine giden yerleri tek tek masaya yatıracağız. Ama projelerimizi, partimizi bir kişinin, 5 kişinin anlatması yetmiyor, tabanın anlatması lazım. Örgütün bir kısmı çalıştı, bir kısmı çalışmadı.”

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56