ÇOCUKLAR CEMAATE EMANET EDİLİYOR

SHÇEK’e bağlı yurtlardan koparılan korunmaya muhtaç çocuklar, devlet eliyle ‘Sevgi Evleri’ne yönlendiriliyor

ÇOCUKLAR CEMAATE EMANET EDİLİYOR

SHÇEK’e bağlı yurtlardan koparılan korunmaya muhtaç çocuklar, devlet eliyle ‘Sevgi Evleri’ne yönlendiriliyor

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna (SHÇEK) bağlı yurtlar birer birer kapatılıp mahalle aralarında kurulan Sevgi Evleri ve Çocuk Evlerine dönüşüyor.

SHÇEK, bünyesindeki çocukların sosyal gelişimlerini sağlamak ve aile ortamı yansıtmasına imkân sağlamak amacıyla 2006dan itibaren hayata geçirilen Sevgi EvleriveÇocuk Evlerinde çocuklara büyük oranda dini bilgi aşılandığı belirtiliyor.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK) bağlı ve SHÇEKlerde çalışanların örgütlendiği Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasının (SES) verdiği bilgilere göre bu evler hızla Işık Evlerine dönüşüyor. Buralarda çalışanlar; daha çok kılık kıyafet nedeniyle işten atılan daha sonra afla geri dönenlerden oluşuyor.

Engelliler alınmıyor

Türkiye genelinde şu anda Sevgi Evleri ve Çocuk Evlerinin sayısı yaklaşık 450yi bulurken burada kalan çocukların sayısı ise 4 bine yaklaştı. 2014 sonuna kadar bütün yurt ve yuvaların evlere taşınması hedefleniyor. 6-8 kişinin bir arada yaşadığı evlere çocuklar yaş ve cinsiyetleri dikkate alınarak yerleştiriliyor.

Şehir içerisinde mahalle aralarında herhangi bir mahallede veya bir sokakta tutulan kiralanan evlerde vardiya halinde üç bakım elemanı görev yapıyor. Bu evlere uyum problemi çeken, zihinsel ya da engelli çocukların alınmaması ise dikkat çekiyor.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56