ÇORUMDA ALEVİ KURUMLARI TOPLANTI YAPTI

Karadenizli Aleviler Çorum Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nin ev sahipliğinde Çorum’da bir araya geldi.

ÇORUMDA ALEVİ KURUMLARI TOPLANTI YAPTI
Çorum da bir araya gelen Aleviler, sorunlarını yüksek sesle dile getirdi.Toplantıda Türkiye’nin daha düzgün ve barış içinde yaşayabilmesi için Alevi kültürüne ihtiyaç olduğu belirtildi.

Karadenizli Aleviler Çorum Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nin ev sahipliğinde Çorum’da bir araya geldi.

Aleviler, zorunlu din derslerinin kaldırılması, asimilasyon girişimlerinden vazgeçilmesi, inanç özgürlüğü için anayasal düzenlemeler yapılması ve cemevlerinin yasal statüye kavuşturulmasını talep etti.
Çorum Atatürk Spor Salonu’nda yapılan toplantıya Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Çorum, Tokat, Samsun, Ordu ve Amasya il ve ilçelerinin Alevi derneklerinin temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Toplantıda ilk sözü alan Çorum Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi Başkanı ve Alevi Kültür Merkezi Başkanı Nurettin Aksoy, ülkede inanç ve siyasi düşüncelerinden dolayı kimsenin haksızlığa uğramaması gerektiğini söyledi.
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Geçmez ise Ebusuud’u öven bir Başbakan’la Alevi sorunlarının çözülemeyeceğini söyledi. 1980 yılında Çorum’da Maraş’ta, daha dün Sivas’ta yakıldıklarını ve Alevilerin Selçuklu, Osmanlı döneminden beri zulme uğradığını anlatan Geçmez, şunları söyledi:
“Çorum’da Veli Dede’mizi yakanlar, inancımızın dilini dahi bize unutturdular. Başka bir dille konuşmamızı, selam vermemizi, çocuğumuzu yetiştirmeyi öğretmeye çalıştılar. Ama başaramadılar. Türkiye’nin daha düzgün ve daha barışık yaşayabilmesi için Alevi kültürüne ihtiyacı vardır.”
Geçmez “Diyanet kalkmadığı sürece barış olmayacaktır, dinimizi özgürce yaşayamayız” diye konuştu.
Gazeteci Seyfettin Mete ise bin yıldır kardeşçe yaşayan, mezhebi ve siyasi görüşü ne olursa olsun tüm insanların bundan sonra da kardeşçe yaşayacağını söyledi.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56