CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN YORUMU HERŞEY NORMAL

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün YAŞ süreci için “Her şey normal” dediği günlerde Türkiye’de olup bitenleri kısaca anımsayalım:

CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN YORUMU HERŞEY NORMAL

Gül’ün yorumu ‘Her şey normal’

“Başbuğ direndi iddiası Hükümetin, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın atanmasına karşı çıkmasına Genelkurmay Başkanı Başbuğ’un direndiği belirtildi. Krizi aşmak için Başbuğ, Erdoğan ve Gül arasında üçlü zirve gerçekleştirildi. Gül ‘Son bir değerlendirmemizi yaptık. Her şey gayet normal’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün YAŞ süreci için Her şey normal dediği günlerde Türkiye’de olup bitenleri kısaca anımsayalım:

- YAŞ toplantısına dokuz gün kala, 28’i görev başında bulunan amiral ve general olmak üzere 102 subay için tutuklama kararı çıkarıldı.

- YAŞ toplantısı başladıktan sonra, Kara Kuvvetleri Komutanlığı sırası gelmiş olan Orgeneral Hasan Iğsız için de şüpheli sıfatıyla celp çıkarıldı.

- YAŞ toplantısı sırasında Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Adalet Bakanı arasında, ikili, üçlü sürpriz toplantılar yapıldı.

- YAŞ toplantısı bitti, Genelkurmay Başkanlığı’na ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atama yapılamadı.

- Jandarma Genel Komutanlığı’na atanan Orgeneral Atila Işık, emekliliğini istedi.

- YAŞ toplantısı devam ederken, emekli Koramiral Atilla Kıyat, 1993-1997’deki faili meçhullerin devlet politikasıolduğunu ileri sürdü.

- YAŞ toplantısından bir gün önce Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir Kürtler için özerklik istedi, bu isteği Barış ve Demokrasi Partisi yöneticileri tarafından desteklendi ve birkaç gün sonra kendisi tarafından tekrarlandı.

- Terörist saldırılar sürerken, Hatay’da dört polisin şehit edilmesi üzerine kentte karışıklık çıktı.

- İnegöl’de Türkler ve Kürtler arasında çatışma çıktı.

- Ergenekon Savcısı, Deniz Baykal için soruşturma açıldığını bildirdi.

- İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı, milletvekilleri hakkında Ergenekon Savcısınınsoruşturma açma yetkisinin olmadığını belirtti.

- Orduda PKK’ye yardım eden subayların bulunduğu iddiaları ve komuta kademesi için imzasız ihbar mektupları yine manşetlerdeydi.

- Başbakan referandum için Evetoyu isterken CHP’yi, MHP’yi, BDP’yi, YARSAV’ı, bir kısım medyayı ve PKK’yi aynı kaba koyarak hepsini birden şer ittifakıdiye niteledi.

- YAŞ toplantısının hemen ertesinde BDP milletvekili Sırrı Sakık Kürtlerin can ve mal güvenliği yoksa Başbakanın da yoktur. Arkasında ordu bulunan Genelkurmay Başkanının da yoktur. Bu bir tehdit değil, tespittir dedi.

- Başbakan Erdoğan’ın danışmanlarından Ali Yüksel’in üç eşli olduğu ortaya çıktı; Yüksel, Fehmi Çalmuk’un Merak Edilen Kızlar adlı kitabında Niyetim dörde kadar gitmekdedi.

- Bu satırların yazıldığı anda ülkenin çeşitli yerlerinden şehit cenazeleri haberleri gelmeye devam ediyordu.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56