CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARININ İPTALİNE TEPKİ

Cumhuriyetin 88. kuruluş yıldönümünün Resmi Gazete’de yayımlanan genelgesiyle kutlanmayacak olmasına Kılıçdaroğlu Tepki gösterdi Kutlama, eğlenmek demek değildir, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tören yapılmasını yasaklayan bir anlayış Cumhuriyete karşı anlayıştır dedi. CHP’li belediyeler ve sivil toplum örgütleri Cumhuriyet yürüyüşleri düzenliyor.

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARININ İPTALİNE TEPKİ
Başbakanın genelgeyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerini iptal etmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da okullardaki kutlama törenlerini tümüyle iptal etti. İl ve ilçe milli eğitim müdürleri aracılığıyla okullara “çok acele” koduyla gönderilen yazıda, stadyumdaki ve okullardaki kutlama programlarının yapılmayacağı belirtildi.
Cumhuriyetin 88. kuruluş yıldönümü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan genelgesiyle kutlanmayacak. 2011/19 sayılı genelge şöyle:
“23 Ekim 2011 tarinde Van ili ve çevresinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerinin sadece çelenk koyma ve tebrikleri kabul törenleri şeklinde icra edilmesi; tören geçişi, resepsiyon gibi diğer kutlama faaliyetlerinin yapılmaması uygun görülmüştür.”
Depremin tarihi yanlış yazıldı!
Bu genelge üzerine il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla tüm okullara gönderilen “çok acele” vurgulu yazılarla Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, resmi çelenk koyma törenleriyle sınırlandırıldı. Törenlerin iptal edilmesine ilişkin okullara gönderilen yazıda depremin meydana geldiği tarihin 23 Ekim 2011 yerine, 23 Kasım 2011 olarak yanlış yazılması dikkat çekti. Çankaya’daki okullara gönderilen yazıda şunlar belirtildi:
“Tüm resmi özel okul/kurum müdürlüklerine; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenleri, 23 Kasım 2011 tarihinde Van ili ve çevresinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle okullarda ve müdürlüğümüzce Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapılacak kutlamalar iptal edilmiştir. (Anıtkabir ve Zafer Anıtı’na çelenk sunma hariç)”
Çelenk sunma törenleri
Bazı okulların müdürlüklerine de “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının iptali” konusuyla “çok acele” koduyla gönderilen yazıda bugünkü stadyum ve okullardaki kutlama törenlerinin iptal edildiği belirtildi. Yazıda, bugün 08.30’da Anıtkabir’de ve saat 14.00’te Ulus Atatürk Anıtı’na çelenk sunma törenlerinin icra edileceği kaydedildi.
Kılıçdaroğlundan Hükümete Tepki: Kutlama, eğlenmek demek değildir
Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının iptal edilmesine tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Bayramı nedeniyle tören yapılmasını yasaklayan anlayış, Cumhuriyet’e karşı bir anlayıştır” dedi.
CHP lideri Kılıçdaroğlu, yaptığı değerlendirmede “Cumhuriyet bizim ortak değerimiz. Tasada ve kıvançta Cumhuriyet temelleri üzerinde beraber olacağız. Atatürk’ün de dediği gibi Cumhuriyet fazilettir. En acı günümüz olan depremde bile yine Cumhuriyeti kutlayacağız. Hatta mutlaka kutlamalıyız. Cumhuriyet’i kutlamak, illa ki eğlenmek demek değildir. Cumhuriyetimizi kutlamak, onun değerlerinin bizi getirdiği noktaya sahip çıkmak demektir” diye konuştu.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı törenlerini iptal eden genelgesi konusunda da Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tören yapılmasını yasaklayan bir anlayış Cumhuriyete karşı anlayıştır. Mustafa Kemal’in devrimlerine karşı bir anlayıştır. Böyle çağdışı bir anlayış olamaz. Cumhuriyeti kutlamayı sadece eğlence diye gören bir mantıkla yola çıkanların düştüğü hata budur” dedi. Hükümetin kutlamaların iptaline depremi gerekçe göstermesine ise CHP lideri, “Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkılsaydı deprem bölgesi olan ülkemizde bu kadar can kaybı olmazdı” dedi.
Beraberlik günü
Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, ulusal bayramların manevi değerlerini özümseyememiş ve bunu bir eğlence sananların; ulusal bayramların eğlence olmadığı, birlik, bütünlük ve dayanışmanın en çok yaşandığı günler olduğunu bilmesi gerektiğini belirtti. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da kutlamaların iptal edilmemesi gerektiğini vurguladı.
CHP’li belediyeler ve sivil toplum örgütleri Cumhuriyet yürüyüşleri düzenliyor.
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlenen resmi törenler iptal edilirken CHP’li belediyeler ve sivil toplum örgütleri Cumhuriyet yürüyüşleri düzenliyor.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Cumhuriyetin 88. yılı programı çerçevesinde düzenlenmesi planlanan resmigeçit törenleri ile akşam verilecek resepsiyonun Van’daki deprem nedeniyle iptal edildiğini bildirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi havai fişek gösterisini de iptal etmişti.
Kadıköy Belediyesi kutlamaları iptal etmek yerine yaşamını yitirenlerin anılacağı bir yürüyüş düzenlemeyi tercih etti. Her yıl geleneksel hale gelen yürüyüşe bayraklar, Atatürk posterleri ve kırmızı giysileriyle katılan Kadıköylüler bu yıl siyahlara bürünecek. 19.00’da Bağdat Caddesi’nde gerçekleştirilecek “Cumhuriyete Bağlılık Yürüyüşü”nde şehit askerlerin resimleri ve Atatürk posterleri taşınacak. Bağdat Caddesi Suadiye ışıklarda buluşacak cumhuriyet sevdalıları, Göztepe’ye kadar yürüdükten sonra Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün tekrarlatacağı Cumhuriyet Andı’nın hep bir ağızdan okuyacak. Beşiktaş Belediyesi tarafından organize edilen yürüyüş ve fener alayı da bugün saat 18.30’da başlayacak. Ortaköy Dereboyu Meydanı’ndan başlayacak olan yürüyüş Barboros Meydanı’nda sona erecek.
Şişli Belediyesi de Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Valikonağı Caddesi ve Abdi İpekçi Caddesinin kesişme noktasında Cumhuriyet’in epik hikâyesini anlatan bir video mapping şöleni düzenleyecek. Saat 19.30-22.30 arasında her 20 dk da bir, 4 dakikalık seanslar halinde Cumhuriyetin hikâyesi anlatılacak. CHP Bayrampaşa ilçe yönetimi de bugün 17.00’de Yıldırım Mahallesi’ndeki Şehit Kâmil Balkan İlköğretim Okulu önünden Bayrampaşa CHP ilçe binasına 350 metrelik Türk bayrağı açarak yürüyüş yapacak.
İzmir’de halk yürüyüşü
İstanbul’un dışında birçok kentte de yürüyüşler düzenlenecek.CHP İzmir Merkez Yönetim Kurulu, tüm il ve ilçelere gönderdiği kararda Cumhuriyet Bayramı’nda halk yürüyüşü gerçekleştirilmesini istedi. İzmir’deki en büyük yürüyüşün saat 19.00’da Konak İskelesi’nden başlayacağı bildirildi. Yürüyüş Alsancak İskelesi’nde son bulacak.
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56