CUMHURİYET BAYRAMININ 90.YILI TÜM YURTTA KUTLANIYOR

90. yıl gururunu yaşayan halk her şeye karşın laik ve demokratik cumhuriyete sahip çıkıyor.

CUMHURİYET BAYRAMININ 90.YILI TÜM YURTTA KUTLANIYOR

Büyük Önder Atatürk ve arkadaşlarının Türkiye'ye armağan ettiği mucizenin 90. yıldönümü tüm yurtta kutlanıyor.

Cumhuriyet Bayramı nedeniyle çok sayıda sivil örgüt, siyasi parti ve yurttaşlar Tandoğan'da "Cumhuriyet'e sahip çıkacağız" mesajı verecek. Devlet erkanı ise Anıtkabir'de olacak.

İstanbul'da İstiklal Caddesi ve Kadıköy'de yürüyüşler düzenlenecek. İzmir'de Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na doğru yapılacak fener alayının ardından konserler düzenlenecek.

Cumhuriyet coşkusu hangi ilde nerede kutlanacak?
Büyük Önder Atatürk ve arkadaşlarının Türkiye'ye armağan ettiği mucizenin 90. yıldönümü tüm yurtta kutlanıyor. Cumhuriyet Bayramı nedeniyle çok sayıda sivil örgüt, siyasi parti ve yurttaşlar Tandoğan'da "Cumhuriyet'e sahip çıkacağız" mesajı verecek. Devlet erkanı ise Anıtkabir'de olacak. İstanbul'da İstiklal Caddesi ve Kadıköy'de yürüyüşler düzenlenecek. İzmir'de Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na doğru yapılacak fener alayının ardından konserler düzenlenecek.

Cumhuriyetin ilanının 90. yıldönümü Ankara Tandoğan Meydanı’nda “Cumhuriyet İçin Ankara Buluşması” adıyla kutlanacak. CHP, DSP, İşçi Partisi, Basın İş, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, DİSK, Enerji İş, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, gazetemiz okurları, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Dil Derneği, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Müzik Eğitimcileri Derneği, Toplumsal Dayanışma Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Ulusal Eğitim Derneği, Ulusal Kanal Gönüllüleri, Yurttaş Hakları Derneği, Ziraatçılar Derneği ve Ziraat Mühendisleri Odası’nca düzenlenen buluşma, saat 11.00’de gerçekleştirilecek.

Devlet erkanı da önce, saat 08.45’te, Anıtkabir’de olacak.

En sevdiği opera eseri sahnelenecek

Başkentteki kutlamalar çerçevesinde Atatürk’ün en sevdiği opera eseri olarak da bilenen “Tosca”, Çarşamba saat 20.00’de, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nce sahnelenecek. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 31 Ekim’de, saat 20.00’de, şef Rengim Gökmen yönetiminde “Ankara’nın Başkent Oluşunun 90. Yılı/Cumhuriyet Bayramı” konseri gerçekleştirecek. Konserde genç sanatçı Dorukhan Doruk solist olarak yer alacak. Bilkent Senfoni Orkestrası da şef Işın Metin yönetiminde, bugün akşam saat 20.00’de, Cağ Erçağ’ın (viyolonsel) solist olarak yer alacağı “Cumhuriyet Bayramı Konseri”yle Atatürk’ü anacak. Çankaya Belediyesi de Cumhuriyetin 90. yılı nedeniyle saat 18.30’da meşaleli yürüyüş düzenlenecek. Cumhuriyet sevdalıları yürüyüş kapsamında Sakarya Caddesi’nde toplanarak, eski TBMM’ye yürüyecekler.

Malatya'da Tiyatro oyuncusu Levent Kırca'nın 29 Ekim'de Malatya'da 'İçerdekiler' adlı oyunu sergileyecek.


İzmir’de en sevilen konserler

İzmir, 29 Ekim’i alanlarda kutlayacak. İzmir Büyükşehir ve ilçe belediyelerininin düzenlediği program, saat 20.00’de Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na doğru yapılacak fener alayı yürüyülüşle başlayacak. Havai fişek gösterilerinin ardından, Burcu Güneş, Edip Akbayram, Selda Bağcan, Gripin, Gülşen, Şehnaz Sam ve Emir Yeşil Dolapdere Project, Aegean Band ve Duman konserleri yer alacak.

Bu arada İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi Müdürü Dr. Oktay Gökdemir tarafından özel hazırlanan “Cumhuriyet’in 90. Yılı Anısına - Cumhuriyet ve İzmir” başlıklı 5 bin kitap, yurttaşlara ücretsiz dağıtılacak.

İzmir Cumhuriyet İçin Güçbirliği Platformu’nu oluşturan örgütler de saat 16.00’da Gündoğdu Alanı’nda buluşacarak, Andımız’ı seslendirecek.

Gerginlik yaşandı

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında İzmir Gaziemir’de CHP ilçe örgütü tarafından Atatürk Anıtı’na konulmak istenen çelenk, polis tarafından kaldırılmak istenince kısa süreli arbede yaşandı. CHP Gaziemir İlçe Başkanı Umut Tekin ve partililer, polislerin elinden aldıkları çelengi yerine koyarken, kısa süre sonra MHP çelengi de anıt önüne alkışlar arasında bırakıldı. Bir süre çelenk başında nöbet tutan partililer, çeşitli sloganlarla ve Andımız’ı okuyarak müdahaleyi protesto etti. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde de çelenk koyma törenlerinde kriz yaşandı. Kaymakam Hulusi Doğan, Garnizon komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu ile CHP’li Belediye Başkanı Ünal Baysan’ın çelenk koymasının ardından CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, “CHP’liler biryere ayrılmasın” diyerek CHP’nin çelengini Atatürk Anıtı’na koydu. Alkışlarla köprülüye destek veren CHP’liler “Ne mutlu Türküm diyene”, ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı attı ardından Andımız’ı okudu.

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56