DERNEKLER VE DEDELER:DEVLET ALEVİLİĞİ İSTEMİYORUZ

Topluma çağrı: Alevi toplumunu laik, demokratik Türkiye için eşit ve özgür koşullarda bir arada yaşama uğruna demokrasi mücadelesine ve yolumuza sahip çıkmaya çağırıyoruz. Çağdaş dünyanın ve günümüz Türkiye’sinin vazgeçilmez ihtiyacı hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı laiklik ve demokrasinin yaşam bulduğu ortamdır.

DERNEKLER VE DEDELER:DEVLET ALEVİLİĞİ İSTEMİYORUZ
Alevi dernekleri ve dedeleri; cemevleri ve dedelere maaş konusunda yeni düzenlemeler içerdiği belirtilen “demokratikleşme paketi” ile Tuzluçayır’da Fethullah Gülen cemaati ile Cem Vakfı’nca temeli atılan cami-cemevi projesiyle ilgili Ankara’da önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Dikmen’deki Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Merkezi’ndeki toplantıya ABD, PSAKD gibi 13 örgütün yanı sıra Alevi dedeleri katıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Arguvanlı hemşehrimiz Kemal Bülbül, Alevi Dernekleri Federasyonu adına konuşan Doğan Demir ve Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy da cami-cemevi projesinin Aleviliğin keremi ve himmetiyle alakasının bulunmadığını belirtti. Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı devam ederken kamuoyuna duyurulan “sonuç bildirgesi”nde özetle şöyle denildi: 

‘Cami-cemevi’ asimilasyon projesi: Tarih boyunca, devletler ve iktidarlar, Aleviliği asimile etmek için türlü oyun, zulüm ve katliamlara başvurmuştur. Alevi toplumu direnmesini bilmiştir. Lakin, kimi zamanlarda Alevilerin içinden çıkan iktidarlarla/devletle işbirliği yapan ve ne yaptığını bilmeyen kişi ve kurumlar Aleviliğin asimile edilmesine hizmet etmiştir. “Cami, Cemevi iç, içe projesi” asimilasyon yoluyla toplumları, inançları kirletmek, onlara saygısızlık yapmak, nasıl inanmaları gerektiğini toplum mühendisliği yoluyla yeniden inşa etmektir. Cem Vakfı’nın üstlendiği misyon, bu hükümetin sahte açılımlarla başta Aleviler olmak üzere toplumun her kesimini hızla tek tipleştirme çalışmasıdır. 

Alevi sorunu, büyük bir siyasi sorundur: Yapay tartışmalarla, anti demokratik yöntemlerle çözülemez. AKP hükümeti sorunun çözümü için samimi bir yaklaşım içinde değildir. Sorunları çözmek yerine Alevilik tanımı yaparak Aleviliği bitirmek istiyor. AKP hükümetinin “Demokrasi paketi” Türkiye’nin demokratikleşme ihtiyacını karşılayacak kadar gerçekçi ve açık değildir. Hükümetin “barış ve kardeşlik” projesi olarak öne sürdüğü proje toplumumuz üzerinde bir politik deneme amacı taşıyor. Bu tür çalışmalar Türkiye toplumunun, Türkiye’deki etnik ve inançsal kimliklerin demokratik ihtiyaçlarını karşılamak yerine toplumu çatışmaya sürükleyecektir. 

Topluma çağrı: Alevi toplumunu laik, demokratik Türkiye için eşit ve özgür koşullarda bir arada yaşama uğruna demokrasi mücadelesine ve yolumuza sahip çıkmaya çağırıyoruz. Çağdaş dünyanın ve günümüz Türkiye’sinin vazgeçilmez ihtiyacı hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı laiklik ve demokrasinin yaşam bulduğu ortamdır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56