DEVLETTEKİ CEMATÇİ YAPIYI İHBAR EDEN HANEFİ AVCI TUTUKLANDI

Gülen cemaatinin emniyetteki yapılanmasını anlatan kitabı tartışma yaratan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, ‘Devrimci Karargâh’ soruşturması kapsamında tututuklandı.

DEVLETTEKİ CEMATÇİ YAPIYI İHBAR EDEN HANEFİ AVCI TUTUKLANDI
Gülen cemaatinin emniyetteki yapılanmasını anlatan kitabı tartışma yaratan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, ‘Devrimci Karargâh’ soruşturması kapsamında tututuklandı. Terör örgütüne yardım ve yataklıkile soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği gerekçeleriyle tutuklanan Avcı Haklılığımız ortaya çıktı, tutuklama çıktıdedi.

Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, kitabında ve katıldığı NTV canlı yayınında neler anlatmıştı

Başına gelecekleri söylemişti

Gözaltına alınmasını Fethullah Gülen cemaatinin operasyonu” olarak değerlendiren eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, yayımladığı kitabında ve katıldığı canlı yayında Cemaatin hayatımın bundan sonrasını bana zindan edeceğini biliyorumdemişti. Avcı’nın kitabında ve katıldığı televizyon programlarında dikkat çektiği noktalar özetle şöyle:

• Cemaati engellemek kolay değil. Cemaatin asker ve polisin içerisindeki hareketleri bilinir, ancak hiç tahmin edilmeyen insanlar hareketin içindedir.

• Yasal merciler isterse elimdeki belge ve delilleri vereceğim. Hem idari hem de adli makamlara gerekli desteği veririm. Yazdıklarımdan daha fazlasını biliyorum.

• Devlet içindeki örgütlenme birkaç atamayla saf dışı bırakılamaz.

• Bu devletin polisi, askeri, medyası oluşturulmak istenen bu sistem içerisinde çalıştırılamaz, bugün olduğu gibi cemaatin hedefleri uğruna hukuksuzluklar, komplo, şantaj ve iftira yöntemleri ile çalıştırılırsa da gelecekte bu ülke herkes için adeta bir cehenneme dönüşür.

• Kozmik odalarda birkaç gün süren aramalar yapıldı. Burada hangi şüphe ve delil vardı, hangi iddialar üzerine buralar arandı? Şimdi ben açıkça adres veriyorum, hukuksuz dinleme ve izlemeler var, bunları dilekçemde belirttim.

• İstihbarat Dairesi’nde cemaatin özel cihazları, elde ettikleri her türlü kanunsuz dinleme materyalleri mevcuttur, buralar neden aranmaz.

• Gördüğüm manzara korkunç, kadrolu devlet adamları devleti yönetemiyor. Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdil mi yoksa

Emniyet Genel Müdürü, Daire Başkanları mı polis teşkilatını yönetiyor?

• Olay bir örgütün, cemaatin devlet içerisindeki elemanları vasıtasıyla yürüttüğü örgütsel bir faaliyettir, karşımızdaki kişiler polis, hâkim ve savcı değil, örgütün, cemaatin elemanlarıdır. Devletin hukukunu değil, cemaatin talimatlarını yerine getirmektedirler.

• İstanbul, Ankara, Erzurum ve İzmir’deki bazı özel yetkili savcılar ile bu iller dışındaki bazı polis birimleri arasında illegal bir ilişkinin varlığı açıkça gözükmektedir.

• Polis, Jandarma ve MİT teşkilatının vatandaşlara yönelik dinleme işlemleri mutlaka denetlenmelidir.

• Özel yetkili mahkemelerin hâkim ve savcıları, emsali hâkim ve savcılarla değiştirilmelidir. Bu sağlanmadan cemaate muhalif olan hiç kimsenin özgürlüğü ve hayatı güvencede olamaz.

• Türkiye’de adalet çürümüştü ama bu defa yok ediliyor. Böyle giderse iş adaletten çıkacak ve insanlar silaha sarılacak.

• Baykal’ın kaset olayını kim yaptı, niçin yaptı? Acaba kaç bakan, kaç genel müdür, kaç komutan veya onların eşleri ve çocukları hakkında da bu veya benzeri görüntüler mevcuttur? Bu olayın ilk benzeri Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel’e yönelik hazırlanmıştı, bugün bu olayı cemaatin yaptığından en ufak şüphem yok.

Kitabın yayımlanmasının ardından Gülen cemaatinin kendisine hayatı zindan edeceğini bildiğini söyleyen Avcı, kitabında şunları yazmıştı: Bunların (cemaat) hayatımın bundan sonrasını zindan edeceğini biliyorum, geçmişte birçok örgütün hedefi oldum. Ama bu defakinin başka bir şey olduğunun da farkındayım. Kimseye karışmadan sakin üç maymunu oynayıp belki de yükselerek hayatıma devam edebilirdim. Ama o zaman insanlığımdan, inançlarımdan, onurumdan utanırım.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56