DİNDAR GENÇLİK PROTOKOLLERİ

AKP Hükümeti “dindar nesil” hedefini gerçekleştirebilmek için İslam ülkeleriyle imzaladığı eğitim ve gençlik alanında işbirliği protokollerinin onaylanması sürecine hız verdi.

DİNDAR GENÇLİK PROTOKOLLERİ

Dindar gençlik’ protokolleri

7 farklı protokol, TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda kabul edilerek Dışişleri Komisyonu’nun gündemine alındı. Protokollere göre, Suudi Arabistan’la karşılıklı gençlik haftaları düzenlenecek, Pakistan’la din eğitimi ile “kız ve kadınların eğitimi” alanında işbirliği yapılacak.

AKP Hükümeti “dindar nesil” hedefini gerçekleştirebilmek için İslam ülkeleriyle imzaladığı eğitim ve gençlik alanında işbirliği protokollerinin onaylanması sürecine hız verdi.

Hükümetin geçen yıllarda Suudi Arabistan, Mısır, Pakistan ve İran gibi ülkelerle yaptığı anlaşmalar TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda kabul edildi. Dışişleri Komisyonu’nda görüşüldükten sonra genel kurula inecek protokollerin öngördüğü düzenlemeler şöyle:

Suudi Arabistan’la işbirliği: Suudi Arabistan’la hem gençlik ve spor, hem de bilim ve eğitim alanında imzalanan iki farklı işbirliği protokolü bulunuyor. 3 Şubat 2009 tarihinde imzalanan ilk protokole göre iki ülkede değişimli olarak gençlik dostluğu haftaları düzenlenecek. İki ülkede izci grupları, gençlik merkezleri, gençlik kampları faaliyetleri yapılacak. Gençlik faaliyetleri iki ülke arasında karşılıklı olarak düzenlenecek. 10 Mart 2010’da imzalanan ikinci protokole göre de iki ülke arasında akademik belgeler ve diplomalara denklik verilecek. Her iki ülkenin üniversitelerinde dersler, seminerler, kitap fuarları gibi kültürel haftalar düzenlenecek.

Pakistan ile işbirliği: Pakistan ile hem spor alanında, hem de eğitim alanında işbirliği yapılmasını düzenleyen iki farklı protokol bulunuyor. 7 Aralık 2010’da imzalanan protokole göre, ilköğretim ve ortaöğretimde verilen diplomaların denkliğinin karşılıklı olarak tanınması için çalışma yapılacak. İki ülke arasında din eğitimi, “kızların ve kadınların eğitimi”, öğretmenlerin eğitimi alanında çalışma yapılacak.

Lübnan’la işbirliği: 21 Nisan 2009 tarihinde imzalanan protokole göre, Türkiye ile Lübnan arasında gençlik-kardeşlik etkinlikleri düzenlenecek.

İran ile işbirliği: 28 Ağustos 2010 tarihinde imzalanan protokole göre spor alanında yapılacak uluslararası şölenler ve şampiyonalara karşılıklı katılımlar teşvik edilecek

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56