DİNK CİNAYETİ ÖRGÜT İŞİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink suikastı davasında, Ogün Samast, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in de içerisinde bulunduğu 19 sanık hakkındaki kararın, “sanıkların atılı suçları örgütün faaliyeti çerçevesinde işlediği” gerekçesiyle bozulmasını istedi.

DİNK CİNAYETİ ÖRGÜT İŞİ
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink suikastı davasında, Ogün Samast, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in de içerisinde bulunduğu 19 sanık hakkındaki kararın, sanıkların atılı suçları örgütün faaliyeti çerçevesinde işlediği gerekçesiyle bozulmasını istedi. Yerel mahkemenin cinayette örgüt yokturkararına yanıt veren başsavcılık, “sanıklar tarafından 19 Ocak 2007’de gerçekleştirilen sırf başka din ve milliyetten olması nedeniyle Fırat (Hrant) Dinkin öldürülmesi, sistemli, planlı ve organize olarak bir örgüt faaliyeti kapsamında, devletin birliğini bozmaya yönelik eylemler olarak değerlendirilmelidirdenildi.Yargıtay 9. Ceza Dairesi, bu görüşler doğrultusunda önümüzdeki haftalarda davaya ilişkin kararını değerlendirecek. Daire olayda örgüt olduğu sonucuna varırsa sanıklar bu kapsamda yeniden yargılanacak. Beraat eden Büyük Abi Erhan Tuncel’e de cezaevi yolu gözükecek olacak.

Dink davasını karara bağlayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 19 sanıklı davanın tutuklu sanıklarından Yasin Hayal’e Hrant Dinki tasarlayarak öldürmeye azmettirmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet vermişti. Bütün sanıkların Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan beraatına karar veren mahkeme, Tuncel’i Mc Donald’s’ın bombalanması eylemine ilişkin 10 yıl 6 ay hapse mahkûm etmiş ancak Dink cinayeti nedeniyle ceza verilmemişti. Dink’in katili Samast, suç işlerken 17 yaşında olması sebebiyle 22 yıl 10 ay hapse çarptırılmıştı. Davanın savcısı Hikmet Usta da davada örgüt suçuna verilen beraat kararına itiraz etmişti.

‘Sıradan bir cinayet değil’

Başsavcılık, Dink’e yönelik son eylemin sıradan bir adam öldürme eylemi olmadığı görüşünü savunurken eylemlerin, devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak, otoriteyi zaafa uğratmak, ülkede kaos ve güvensizlik ortamı oluşturmak, huzursuzluğa zemin hazırlamak, ülkemizi uluslararası arenada sıkıntıya sokmak gibi amaçlarının olduğuna dikkat çekti.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56