DİNK DAVASINDA ALAY EDER GİBİ KARAR

Dink davasında 5 yıl sonra alay eder gibi karar: Örgüt yokmuş, yalnızca adi cinayet varmış.Karar Hrant’ın Arkadaşları tarafından yürüyüşle protesto edildi.

DİNK DAVASINDA ALAY EDER GİBİ KARAR
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 2’si tutuklu 19 sanığın yargılandığı 5 yıllık dava, dün şok kararla sonuçlandı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dink’in öldürülmesine ilişkin yalnızca 3 sanığa ceza verirken cinayetin terör eylemi olmadığına hükmetti. Cinayeti planladığı öne sürülen polis muhbiri Erhan Tuncel hakkında beraat ve tahliye kararı verildi. Karar açıklanırken tepki gösteren izleyiciler, heyete “cüppenizi yakın” diye bağırdı. Salona polisler gelince ise arbede yaşandı. Alkışlarla kararı protesto eden grup, “katil devlet hesap verecek” sloganları attı. İzleyenlerden bazıları da gözyaşlarına boğuldu.
 
Davanın 25. karar oturumuna tutuklu sanıklar Yasin Hayal, Erhan Tuncel ve tutuksuz sanık Ersin Yolcu ile müdahil Ali Bayramoğlu katıldı. Dink ailesi avukatı Cem Halavut, savcının cinayeti Ergenekon’la ilişkilendirdiğini, Trabzon Emniyeti’nin delil kararttığını tespit ettiğine değinerek şunları söyledi: “Ancak yargılama aşamasında cinayetin Ergenekon’la bağlantısı ortaya çıkarılmadı. İhmali olan kamu görevlileri yargılansaydı, belki de ortaya çıkarılmayan üst örgütlenmeyle ilgili delile ulaşabilecektik.”
 
Tutuklu sanık Erhan Tuncel, şiirle başladığı son savunmasına, Rumi, Mevlana, Dostoyevski ve Che Guevara’dan alıntılar yaparak devam etti. Ergenekon’un hiçbir parçası olmadığını ifade eden Tuncel, cinayetle ilgili bildiklerini anlattığını söyledi. Tuncel, “Benden polislere ulaştınız. Başka ulaşılacak yer yok. Cinayeti 17-18 kez ihbar ettim. Grubun güvenini devam ettirmek için istihbarattaki Özkan ve Memduh polisler kanalıyla Dink’in resimlerini verdim. Özkan, Ercan, Muhittin po-lisleri cinayeti önlemeleri için azmettirdim” dedi. Tuncel son sözü sorulunca da “Bu yolda bir aile, bir istikbal ve bir gençlik yitirdim. Vatan sağ olsun” dedi. Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu da dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın cinayetle ilgili her şeyden sorumlu olduğunu belirtti.
 
Yasin Hayal de son sözünde, Ergenekon bağlantısını kesinlikle reddettiğini ifade ederek, “Tuncel 1 yıl önce cinayet ihbarı yapmış. Neden Emniyet beni bir yılda durdurmadı?” dedi. Başsavcı Vekili Fikret Seçen’e küfredince mahkeme başkanı tarafından uyarılan Hayal, mahkemeye meydan okuduğunu söyleyerek, “Bu salonlarda birçok Anadolu çocuğunun kalemi kırıldı. Benim kalemimi kıracak delikanlıyı arıyorum” diye konuştu.
 
Hayal’e müebbet hapis
 
Mahkeme heyeti yaklaşık iki saatlik aradan sonra, Dink’in 5. ölüm yıldönümüne iki gün kala kararını açıkladı. Mahkeme heyeti terör örgütü yöneticiliğinden beraat eden Yasin Hayal’in Ogün Samast’ı, Dink’i tasarlayarak öldürmesi yönünde azmettirdiği kararına vardı. Hayal, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm edildi. Hayal’e Orhan Pamuk’u tehdit ettiği için 3 ay, “ruhsatsız silah bulundurma” suçundan da 1 yıl hapis ve 600 TL para cezası verildi. Hayal, kaçma şüphesi bulunduğu gerekçesiyle tahliye edilmedi.
 
İki sanığın cezasına indirim
 
Tutuksuz sanıklar Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’e de cinayete yardım ettikleri gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. İyi hal indirimi yapan heyet cezayı 12’şer yıl, 6’şar aya indirdi.Yasin Hayal’in ağabeyi Osman Hayal’in de aralarında olduğu 16 sanık için beraat kararı verildi.
 
 

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56