E- MİRAS GELİYOR

Hazırlanan taslak yasalaşırsa ölen kişinin varisleri otomatik olarak tapu üzerinde gösterilecek. Yani bir kişiye ölen babasından bir mal kalmış ise tapu TC kimlik numarası üzerinden giderek bu mal üzerinde kimlerin mirasçı olduğunu belirleyip malı onların üzerine geçirecek.

E- MİRAS GELİYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir süredir üzerinde çalıştığı Tapu Yasa Taslağı önümüzdeki günlerde Başbakanlık'a sevk edilecek.

Taslağa eklenen bir madde ile ölen kişinin varisleri otomatik olarak tapu üzerinde gösterilecek. Yani bir kişiye ölen babasından bir mal kalmış ise tapu TC kimlik numarası üzerinden giderek bu mal üzerinde kimlerin mirasçı olduğunu belirleyip malı onların üzerine geçirecek.

Bu yöntemle, Türkiyenin birçok bölgesinde halen uygulanan mirasın sadece erkek çocuklara bırakılması uygulaması da sona erecek. Düzenlemeyle kendisine miras kalan kişinin yeşil kartı varsa, kişi kimlik numarasından tespit edilecek kartı iptal edilecek.

Taslak yasalaşırsa uygulama süreci şöyle işleyecek: Nüfus müdürlükleri tarafından, ölen kişiler arasında taşınmazı bulunanlardan Tapu ve Kadastro Bilgi Sisteminde TC kimlik numarası kayıtlı olanların, güncel nüfus kayıtlarının ilgili tapu müdürlüklerine gönderilmesi üzerine, tapu müdürlüğü görevlilerince hak sahibi mirasçılar ve miras payları tespit edilerek mirasçılık belgesi düzenlenecek. Sulh hukuk mahkemeleri ve noterliklerce verilen mirasçılık belgeleri taşınmazın bulunduğu ilgili tapu müdürlüğüne gönderilecek. Mahkemeler, noterlikler ve tapu müdürlükleri tarafından verilen mirasçılık belgelerine göre taşınmazın resen elbirliği mülkiyeti şeklinde tescili yapılacak. Nüfus kayıtlarının mirasçılık belgesi verilmesi konusunda yeterli bulunmaması ya da mirasçılık belgesi verilmesinin bilirkişi incelemesi yapılmasını, tanık dinlenmesini gerektirmesi ya da yabancılık unsuru taşıması gibi yargılamayı gerektiren durumlarda tapu müdürlüğünce mirasçılık belgesi verilmeyecek.

Bakanlık yetkilileri Türkiyede 9.5 milyon yeşil kartlı olduğunu anımsatarak uygulamayla bu sayının önemli oranda azalacağını söyledi. Ölen yurttaşların ölüm tarihleri üzerinden onlarca yıl geçmesine karşın, gerekli miras intikallerin yapılmaması nedeniyle, tapu kütüğündeki kayıtların doğru tutulamadığını belirten kaynaklar, aynı nedenle devlet alacaklarının tahsilinin geciktiğini, yeşil kart ve doğrudan gelir desteği gibi uygulamalarda sorunlar yaşandığını belirtti.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56