EGE'DE SEÇİM OPERASYONLARI-CHP'Lİ BELEDİYELERE BASKIN

AKP’li belediyelere koruma, CHP’li belediyelere baskın. Kayseri, Elazığ ve Malatya’ya duyarsız kalınırken CHP’li belediyelere baskın düzenlendi.

EGE'DE SEÇİM OPERASYONLARI-CHP'Lİ BELEDİYELERE BASKIN

Kayseri, Elazığ ve Malatya’ya duyarsız kalınırken CHP’li belediyelere baskın düzenlendi

CHP’li İzmir Büyükşehir, Karabağlar ve Kuşadası belediyelerinde mali polisin dün sabah eşzamanlı başlattığı operasyonlar, yaklaşan genel seçimler öncesianlamlı bulundu. Operasyonlarda onlarca kişi gözaltına alınırken, CHP’liler yaşananları AKP İzmir için çılgın projesini açıkladıdiye eleştirdi.

İzmir dün güne, belediyelere yönelik polis baskınıyla başladı. İzmir’de büyükşehir belediyesinin 14 şirketinin yanı sıra, Karabağlar Belediyesi’ne sabahın erken saatlerinde gelen mali polis ekipleri, bilgisayar kayıtlarının kopyalarını alarak binlerce evraka el koyarken, onlarca kişinin de ifadesine başvurdu. Aynı saatlerde Aydın’ın CHP’li Kuşadası Belediyesi’nde de benzer uygulama yapıldı. Operasyonda Didim, Turgutreis, Narlıdere ve Urla belediyelerindeki ihalelerle ilgili bazı belgelere de el konulduğu öğrenildi. Operasyonun ihbarlar üzerine gerçekleştirildiği savlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki arama ve bilgisayar kaydı kopyalamalarının bugün de sürmesi bekleniyor. Bazı personelin evlerinde yapılan aramalarda, çeşitli belgelere ve bilgisayara el konulduğu belirtildi. Gözaltındakilerin, ifadelerinin alınmasının ardından yarın adliyeye sevk edilmesinin beklendiği bildirildi.

‘AKP’nin çılgın projesi!’

Siyasiler gelişmelere sert tepki gösterdi. Baskın haberinin duyulmasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, CHP İl Başkanı Tacettin Bayır ve çok sayıda ilçe belediye başkanı, İzmir Büyükşehir Belediye binasına gelerek, Başkan Aziz Kocaoğlu’yla görüştü. Oğuz Oyan, AKP’nin Kayseri ve Elazığ belediyelerindeki yolsuzluk dosyalarına duyarsız kaldığına dikkat çekerek Bu baskın faullü dövüştür. İzmirin tepkisiyle karşılaşacaktır. AKP bu kez baltayı taşa vurmuştur dedi. İl Başkanı Bayır, genel seçimlere 40 gün kala yapılan baskının siyasi rant elde etme amacı taşıdığını belirtti. AKP’nin daha önce 2 Mayıs’ta İzmir için çılgın projesiniaçıklayacağını ilan ettiğini de anımsatan Bayır, Anlaşılan o ki, AKPnin çılgın projesi buymuş. Türkiyenin en başarılı, en dürüst başkanına böyle bir çılgın proje uygulamakmışdedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel de, baskının zamanlamasına dikkat çekerek 12 Haziran seçim sonuçlarını etkilemeye yönelik operasyonlar ters tepecektir. İzmirde CHP çok daha güçlü çıkacaktıryorumunu yaptı.

Kocaoğlu: Demokrasi dersi vereceğiz

Akşam saatlerinde baskını protesto amacıyla belediye önünde toplanan binlerce kişiye seslenen Kocaoğlu, 42 kişinin ifadesine başvurulduğunu belirterek Bunların içinde en az 40 yıldır beraber olduğum pırıl pırıl insanlar vardedi. 7 yıldır onurlu şekilde görev yaptığını vurgulayan Kocaoğlu, 3 sene sonra yerel seçimde, herkes kucağında beyninde ne projesi varsa ortaya döker. Seçimi büyükşehir üzerinden yapmaya çalışmak boş bir hayaldir. Hedef saptırmaktır. Havanda su dövmektir... İzmirde herkese demokrasi dersi vereceğizdiye konuştu.

Günay zamanlamadan rahatsız

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyonun zamanlamasından rahatsızlık duyduğunu belirterek Seçim eşiğinde biz son derece diyalog içinde fikirlerimizi söyleyebileceğimiz bir ortam içinde seçime gitmeyi amaçlarken çeşitli çekişmelere neden olacak yeni bir tartışmanın ortaya çıkmış olmasından yüksek sesle ifade ediyorum, rahatsızım. Rahatsızlık duyuyorumdedi.

Karabağlar ve Kuşadası belediyelerinde de bilgisayarlar incelendi, evraklara el konuldu. Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, operasyonun gerekçesinin açıklanmasını isterken, Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün de, “Birileri yine bizi şikâyet etmiştir. Durmadan şikâyet ediyorlar zaten. Neden geldiklerini ve sonucu hep birlikte öğreneceğiz dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56