EĞİTİMDE BELİRSİZLİK DİZ BOYU

Dindar nesil” hedefine 4+4+4 projesiyle hız veren hükümet, imam hatip okulları ile seçmeli kuran ve peygamberin hayatı dersleri nedeniyle eğitim sistemini altüst etti.

EĞİTİMDE BELİRSİZLİK DİZ BOYU
Dindar nesil” hedefine 4+4+4 projesiyle hız veren hükümet, imam hatip okulları ile seçmeli kuran ve peygamberin hayatı dersleri nedeniyle eğitim sistemini altüst etti. 10 Eylül’de fiilen uygulanmaya başlanacak olan sisteme ilişkin somut bir veri yok. Belirsizlik diz boyu.

Belirsiz olmayan konularda ise 5 ve 5.5 yaşındaki çocuklar “kobay’’ olacak. Çocukların davranışsal, duygusal ve öğrenmeye yönelik problemleri artacak. Ya kalabalık sınıflar ya uykusuz öğrenciler olacak. Eğitim-öğretim kalitesi hızla düşecek. Çocuk yaşta işçi ve evlilikler patlayacak

Okullar, 4+4+4 yasası ile yeni baştan düzenlenen eğitim sisteminin getirdiği sorunların gölgesinde açılırken eğitimciler; kaygılarını, “Henüz müfredat bile belli değil, öğretmen, sınıf, sıra, kitap ve en kötüsü bütçe yok” diyerek dile getiriyor.

4+4+4 yasası ile sil baştan şekillenen yeni eğitim sistemi, ilkokul 1. sınıfların uyum eğitimine alınacağı 10 Eylül’de fiilen uygulanmaya başlanacak. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) genelgeleri, yönetmelik değişiklikleri, haftalık ders saati çizelgeleri dışında, sisteme ilişkin somut bir veri bulunmuyor. Hesaplamalar, tahminler, tartışmalar öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin, okul yöneticilerinin kaygısını artırıyor. Okulların açılmasına kısa bir süre kala “Kaç okul ikili eğitime geçecek, sınıflar kaç kişi olacak, okullar ve sınıflar 5-5 buçuk yaşındaki öğrencilere uygun olarak düzenlenecek mi, ders saatlerinin arttırılması çocukları uykusuz bırakacak mı?” gibi çok sayıda soru hâlâ yanıt bekliyor. Sendikalar, sivil toplum kuruluşları, uzmanlar yeni sistemi istemiyor ya da ertelenmesini talep ediyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56