EĞİTİMDE REZALET

Tarikatlar okullarda cirit atmaya başladı. Arabistan’dan kitap MEB’in Kuranıkerim, Hz. Peygamber’in hayatı, temel dini bilgiler ve Arapça seçmeli ders kitaplarını hazırlamamasını fırsat bilen cemaat ve tarikatlar, öğretmen ve öğrencilere denetimden geçmeyen kitaplar dağıtmaya başladı. İlim Yayma Cemiyeti, merkezi Riyad’da bulunan yayınevinin Arapça ders kitabını getirdi.

EĞİTİMDE REZALET
Üniversite sınavında soru çıkacak baskısı

Öğrencileri talep etmedikleri halde temel dini bilgiler dersine kaydeden bazı okul yönetimlerinin, itiraz eden velilere, Üniversite sınavlarında bu derslerden soru çıkacak, çocuklarınızın bu dersi alması gerekiyor sözleriyle baskı yaptığı öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Kuranıkerim, Hz. Peygamberin hayatı, temel dini bilgiler ve Arapça seçmeli ders kitaplarını hazırlamayınca, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar ve Önder gibi dernek ve vakıflara gün doğdu. İlim Yayma Cemiyeti, merkezi Riyadda bulunan yayınevinin Arapça ders kitabını öğrencilere ve öğretmenlere dağıttı.

MEB, bu yıl müfredata giren Kuranıkerim, Hz. Peygamberin yaşamı, temel dini bilgiler seçmeli derslerinin öğretim programlarını tamamlasa da ders ve öğretmen kılavuz kitaplarını hazırlamadı. MEB, bu dersler için, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında fotokopi gibi ders materyallerinin dağıtılmasına karar verdi. Ancak seçmeli ders taleplerinin alınması ve sınıfların oluşturulması ile birlikte, ders kitabı arayışına giren din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin yardımına tarikatlara yakın dernek ve vakıflar koştu. Söz konusu derneklerin, kaynağı belli olmayan ve Talim ve Terbiye Kurulu denetiminden geçmeyen kitapları yardımcı ders kitabıadı altında öğretmenlere ve öğrencilere dağıttığı öğrenildi. MEB yetkilileri, özellikle denetimden geçmeyen din kitaplarının öğrencilere dağıtılmasının tehlike yaratacağını ve buna izin verilmeyeceğini açıkladı.

Arabistan’dan indirimli ders kitabı

İlim Yayma Cemiyeti, seçmeli Arapça dersi için, merkezi Suudi Arabistanın başkenti Riyadda bulunan, Menahicul-Alemiyye adlı yayınevinin Teallem el-Arabiyyekitabını okullarda dağıtmak için kampanya başlattı. Cemiyet tarafından yapılan açıklamada, Ortaokul 5. sınıfta Arapça dersleri için kitapların hazır olmamasından dolayı cemiyetimiz İstanbul şubesi olarak özel okullarda seçmeli Arapça dersinde uygulanan Teallem el-Arabiyye kitabının öğrencilerimizin elinde hazır olması için destek çalışması başlattıkifadeleri kullanıldı. Akdem Yayınları tarafından Türkiyeye getirilen Teallem el-Arabiyye adlı Arapça öğretim setinin, bir öğrenci kitabı, iki adet çalışma kitabı, iki adet öğretmen kitabı ve CDlerden oluştuğu öğrenildi. İlim Yayma Cemiyeti, kitapların fiyatını pahalı bulan okul yönetimleri için indirim yaptıklarını da açıkladı. Kuranı Kerim Derneğinin de yurttaşları cep telefonlarından arayıp, Size Kuranıkerim dersi için kitap sağlayabiliriz. Eğer isterseniz, kitapları adresinize de teslim edebilirizdedikleri öğrenildi.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56