EMEKÇİ YASAK İSTEMİYOR

Memurlar, Sendika Yasası’ndaki örgütlenmeyi engelleyen maddelerin de değişmesini istiyor.

EMEKÇİ YASAK İSTEMİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile memur konfederasyonları 8 Ağustos’tan itibaren 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası’nda yapılacak değişiklikler üzerinde çalışmaya başlayacak. Konfederasyonlar, oluşturulacak olan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun da bağımsız olmasını, tarafsız kişilerden oluşturulmasını istiyor. Yasa, konfederasyonlar tarafından örgütlenme özgürlüğünü engellediği için de eleştiriliyor. Yasaya göre, yüksek yargı organlarının başkan ve üyeleri, hâkimler, savcılar ile bu meslekten sayılanlar sendika kuramıyor, üye de olamıyor.

Memur konfederasyonları, Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası değiştirilirken örgütlenmeyi engelleyen maddelerin de kaldırılmasını istiyor. Mevcut yasa, askeri alanlarda çalışan sivil memurlar, hâkim ve savcılar ile infaz koruma memurlarının sendikalara üyeliğini yasaklıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile memur konfederasyonları 8 Ağustos’tan itibaren 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası’nda yapılacak değişiklikler üzerinde çalışmaya başlayacak.

2001 yılında çıkarılan yasa, içerisindeki maddeler nedeniyler memur konfederasyonları tarafından sürekli eleştiriliyordu.

Yasanın öncelikle “toplugörüşme” öngören maddeleri değiştirilecek. Anayasada öngörüldüğü şekilde “toplusözleşme” hükümleri getirilecek. Toplusözleşmenin “grevli” olup olmayacağı ise henüz net değil. Memur konfederasyonlarının taleplerine karşılık hükümetin bu konuda nasıl bir tavır izleyeceği çalışmalar sırasında netleşecek. Konfederasyonlar, oluşturulacak olan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun da bağımsız olmasını, tarafsız kişilerden oluşturulmasını istiyor.

Yasa, konfederasyonlar tarafından örgütlenme özgürlüğünü engellediği için de eleştiriliyor. Yasaya göre, yüksek yargı organlarının başkan ve üyeleri, hâkimler, savcılar ile bu meslekten sayılanlar sendika kuramıyor, üye de olamıyor. Geçen günlerde Yargıçlar ve Savcılar Sendikası (Yargı-Sen) da bu gerekçeyle Ankara 15. İş Mahkemesi tarafından kapatılmıştı.

Memur konfederasyonları, bakanlık bürokratları ile yapacakları görüşmeler sırasında örgütlenmeye sınırlamalar getiren bu maddeyi de tartışmaya açmaya hazırlanıyor.

‘Engeller kalkmalı’

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu önceki gün Çalışma Bakanı ile konfederasyonların toplantısının ardından yaptığı açıklamada; askerin, polisin, yargıçların da sendikalı olması gerektiğini söyledi. KESK de yasanın örgütlenmeyi engelleyen maddelerinin değiştirilmesini talep ediyor.
 

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56