EMEKÇİLER ‘İNSANCA BİR YAŞAM, EŞİT- ÖZGÜR-DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’ İÇİN MİTİNG YAPTI

DİSK, KESK, TMMOB ile TTB’nin “İnsanca bir yaşam, eşit-özgür-demokratik bir Türkiye için” sloganıyla gerçekleştirdiği “Sokağın Meclisi” mitingi on binlerce emekçinin katılımıyla Ankara’da yapıldı. “Kızıl Davul” bandosunun eşlik ettiği yürüyüş sırasında emekçiler, pankart ve sloganlarıyla tepkilerini dile getirdiler.

EMEKÇİLER ‘İNSANCA BİR YAŞAM, EŞİT- ÖZGÜR-DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’ İÇİN MİTİNG YAPTI
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Türk Tabipleri Birliğinin (TTB) İnsanca bir yaşam, eşit-özgür-demokratik bir Türkiye içinsloganıyla gerçekleştirdiği Sokağın Meclisi mitingi on binlerce emekçinin katılımıyla Ankarada gerçekleştirildi.

Sabah saatlerinde gar önünde toplanan emekçiler buradan Sıhhıye Meydanına yürüdü. İşçilerin yoğun olarak kıdem tazminatının kaldırılması girişimleri ile taşeronlaşmayı protesto ettikleri gözlendi. Ataması yapılmayan öğretmenler, Öğretmenler işsiz, okullar öğretmensiz; KPSS mezara, öğretmenler kadroyapankart ve sloganlarıyla tepkilerini dile getirdi. Öğretmenler üzerinde, Biz tablet değil öğretmen istiyoruzyazısı bulunan öğrenci maketi de taşıdı. Füze kalkanının kurulacağı Kürecikli yurttaşlar, Füze kalkanına hayırpankartı açarak tepkilerini dile getirdi. Çevreciler ve köylüler, hidroelektrik santrallar ve altın madenlerini protesto etti.

Tek tek aranarak Sıhhiye Meydanına giren emekçiler, ıslıklarla ve sloganlarla AKP hükümetine tepkilerini dile getirdi. DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, alanı dolduran emekçileri, Sokağın Meclisine hoş geldiniz diyerek selamladı. Güçlerini birleştirip, topkeyûn bir direniş gösterememeleri durumunda 70 yıllık mücadeleleriyle, dişleriyle, tırnaklarıyla kazandıkları kıdem tazminatlarının ellerinden alınacağına belirten Görgün, Buna göz yumacak mıyız arkadaşlardiye sorarken alandan hayırsesi yükseldi. Bugün burada kurduğumuz meclis, önümüzdeki günlerde de dimdik ayakta kalmalı, daha çok çoğalarak sokağın sesini güçlendirmelidirdiyen Görgün, şöyle devam etti: Genel seçimlerden aldıkları çoğunluk oyuna dayanarak devlet ve toplum üzerinde tam bir tahakküm kurmak, kendi medyasını, polisini, yargısını yaratarak herkesi dinleyen ve izleyen, şiddete ve korkuya dayalı büyük bir gözaltı düzeni, kendisine biat eden bir toplum oluşturmak istiyorlar.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, iktidarın grevli toplu iş sözleşmesi hakkını gasp etmeye devam etmesi halinde, grev dahil bütün demokratik mücadele araçlarını kullanacaklarını söyledi. 12 Eylüle karşı olduğunu iddia eden AKPnin, 12 Eylülün açtığı yolda hızla ilerlediğini belirten Özgen, ileri demokrasiadı altında eski statükonun yerine kendi statükosunu kurduğunu söyledi.

‘Bizim mecliste baraj yok, herkesin sesi var’

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, “Gericiliğe ve karanlığa karşı aydınlığı savunmak; baskıcı ve otoriter yönetime karşı özgürlük ve demokrasi; öznesinde insan olan özgükçü, eşitlikçi, demokratik bir anayasa; güvencesiz çalışmaya, taşeronlaşmaya, sendikasızlaştırmaya hayır demek için; Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yoldan çözümü içinalanda olduklarını söyledi. Soğancı, Bizim meclisimizde yüzde 10 barajı yok. Bizim meclisimizde herkesin sesi vardedi.

TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu da eşit, ücretsiz, nitelikli sağlık hizmeti için mücadelelelerini daha da yükselteceklerini, halka söylenen yalanları açığa çıkaracaklarını vurguladı. Bilaloğlu, Tamgün, tamgün diyorlar. 600 bin sağlık çalışanı var bu ülkede. Bunların 599 bini zaten tamgün çalışıyor. Siz kimi kandırıyorsunuz?dedi. Mitinge CHPli Süleyman Çelebi, Musa Çam, Yakup Akkaya, BDPli Sırrı Sakık ile Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık da katıldı.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56