EMEKÇİLERDEN HÜKÜMETE UYARI

Emekçiler temel kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesine karşı alanlara çıkıyor

EMEKÇİLERDEN HÜKÜMETE UYARI

Emekçiler temel kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesine karşı alanlara çıkıyor

Emek ve meslek örgütleri, bugün yurt genelinde yaşamı durduracak, kazanılmış haklarının alınmasına, budanmasına, kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesine hayır diyecek. AKP hükümetinin, eğitim ve sağlık başta olmak üzere temel kamu hizmetlerini ticarileştiren anlayışına karşı işçiler ve kamu çalışanları grev yapacak. KESK öncülüğünde bugün Ankara’da da yapılacak olan “uyarı grevine” CHP ve BDP’den destek geldi.

İstanbul’da emekçiler bugün saat 13.00’te Beyazıt Meydanı’nda bir araya gelerek kitlesel açıklama yapacak. KESK ve sağlık örgütlerinin çağrısıyla önceki gün, ortak bir basın toplantısı düzenleyen TTB, DİSK, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu’nun da aralarında bulunduğu örgütler, AKP hükümetinin kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) kamu hizmetinin ticarileştirilmesi ve piyasalaştırılmasına hızla devam ettiğini vurgulayarak, buna izin vermeyeceklerini haykıracaklar. Toplumun her kesiminden işçi ve kamu çalışanları, tüm yurtta saat 07.30’dan itibaren hastanelerde, işyerlerinde, meydanlarda yurttaşlara grevin nedenlerini anlatacaklar.

Saat 10.00’dan itibaren “Sağlık Hakkı Meclisleri” kurularak hastaların ve sağlık emekçilerinin, sağlık hizmeti ile ilgili görüşlerini açıklayacaklar.

Saat 13.00’te ise emekçiler Beyazıt Meydanı’nda gerçekleştirecekleri kitlesel eylemde grev gerekçelerini halka bir kez daha anlatacaklar.

CHP ve BDP’den destek

Greve CHP ve BDP’den de destek geldi. CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, dün KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve beraberindeki heyeti parlamentodaki odasında kabul etti. Tarhan, “AKP, kamuda esnek, performansa dayalı çalışmayı, taşeronlaşmayı öngörüyor, kamu hizmetlerini ticarileştirdi, kişiyi seri üretim malzemesi haline getirmeye çalışıyor. Biz buna hayır diyoruz” dedi. KESK Genel Başkanı Lami Özgen, 21 Aralık’ta “en uzun gecede, karanlığın en koyu olduğu günde aydınlığı artırmak için” grev yapacaklarını söyledi.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de KESK’in eylemine hem BDP’li milletvekilleri hem de “Halkların Demokratik Kongresi” sözcüleri olarak destek vereceklerini açıkladı.

Konak greve hazır

İzmir’de de emekçiler, sabah saat 09.00’dan itibaren kendi işyerleri önünde toplanacak. Ardından da saat 11.30’dan itibaren Konak Alanı’nda buluşulacak. Başta eğitim ve sağlık alanında çıkarılan “yıkım yasaları”, İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde protesto edilecek.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56