EMEKÇİLERE BAYRAMLARINI ZEHİR ETTİLER

İstanbul’da hükümetin talimatına uyan polis, emekçilere bayramlarını zehir etti. Hastane, ambulans ve binaların içlerine bomba atarak çocuk-yaşlı-hasta demeden yurttaşları gaza boğdular.1 Mayıs İşçi Bayramı İstanbul dışındaki yerlerde coşkuyla kutlandı. Malatya'da da Milli Egemenlik Caddesi üst kavşağında (100. Yıl Kavşağı) düzenlenen mitingle kutlandı.

EMEKÇİLERE BAYRAMLARINI ZEHİR ETTİLER
İstanbul’da hükümetin talimatına uyan polis, emekçilere bayramlarını zehir etti. Hastane, ambulans ve binaların içlerine bomba atarak çocuk-yaşlı-hasta demeden yurttaşları gaza boğdular
İşçi Bayramı" olarak da adlandırılan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Taksim’de kutlamak isteyen emekçilere polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırarak geçit vermedi. Şişli ve Beşiktaş’ta DİSK, KESK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, TTB’nin çağrısı ile toplanan grupların Taksim’e çıkmasına izin verilmedi, ulaşım durduruldu, ara sokaklara dağılan emekçiler saatlerce polisle çatıştı. Çok sayıda kişi hastanelik oldu. Ambulanslar yolların kapalı olması nedeniyle yaralılara çok geç ulaştı. Olaylar sırasında 100’ü aşkın kişi gözaltına alındı.
Yıldız Yokuşu ve Beşiktaş Meydanı’nda saat 07.00’den itibaren CHP, ÖDP, Türk-İş ve KESK üyesi sendikalar, TMMOB, TTB, EMEP, Öğrenci Kolektifleri, EMEP, EHP, Halkevleri, TKP 1920, Sürekli Devrim Hareketi ve Feministler toplandı. Taksim istikametine doğru yürümek isteyen grupları polis, dağılmaları yönünde uyardı. Uyarıya karşın dağılmayan gruplara polis tazyikli su, kimyasal boya ve biber gazı ile müdahale etti.
1 Mayıs İşçi Bayramı İstanbul dışındaki yerlerde coşkuyla kutlandı.

MALATYADA SAKİN KUTLAMA

Malatya'da da Milli Egemenlik Caddesi üst kavşağında (100. Yıl Kavşağı) düzenlenen mitingle kutlandı.
Kutlama töreni KESK öncülüğünde sendika ve derneklerin oluşturduğu komite tarafından organize edildi. Bazı siyasi partilerinde destek verdiği 1 Mayıs kutlaması 100.Yıl Kavşağı’nda gerçekleştirildi.
Miting tertip komitesi adına konuşma yapan  KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Baytemur,  “ Bugün dünyanın dört bir yanında işçiler, emekçiler, yoksul köylüler, ezilen halklar, yüreği emekten yana atan tüm toplumsal kesimler mücadeleyi, dayanışmayı, birliği alanlara taşıyor! Bugün 1 Mayıs, alanlarda mücadelenin ateşi ve coşkusu hep bir ağızdan çığlığa dönüşüyor!” dedi.
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da yaptığı konuşmada, AKP’nin gerçek yüzünü İstanbul Taksim’de bir kez daha gösterdiğini belirterek, “AKP iktidarı Türkiye’yi dünya birincisi yaptı. Hangi alanda  birinci yaptı. Cezaevinde en fazla öğretmen, en fazla öğrenci, en fazla milletvekili, en fazla avukat, en fazla sendikacının bulunduğu ülke haline getirdi.” dedi.
1 Mayıs kutlamalarına katılan BDP Hakkâri Milletvekili Adil Zozani ise konuşmasında  “Bugüne kadar bu ülkenin bayrağı ile kafamızı kırmaya kalktılar. Ama bu ülkenin bayrağını ancak ve ancak biz koruyabiliriz” dedi. Saat 13.00'de başlayan miting konuşmalar ve mesajların okunmasından sonra halayların çekilmesiyle saat 15.30 sıralarında sona erdi.
 
 
 
 

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56