EMEKÇİNİN İNSANCA YAŞAM YÜRÜYÜŞÜ

“Yaşamları parçalanırken kaderleri birleşenler; güvenceli iş” sloganıyla başkentte buluşan binlerce emekçi, “güvencesiz, esnek, taşeron, kuralsız ve sendikasız” çalıştırmayı protesto etti.

EMEKÇİNİN İNSANCA YAŞAM YÜRÜYÜŞÜ

Ankara’da bir araya gelen binlerce emekçi, çalışma koşullarını protesto etti

Yaşamları parçalanırken kaderleri birleşenler; güvenceli iş, insanca yaşam için yürüyorsloganıyla başkentte buluşan binlerce emekçi, güvencesiz, esnek, taşeron, kuralsız ve sendikasızçalıştırmayı protesto etti.

Dikimevinde toplanan emekçiler öğle saatlerinde kortej oluşturarak Kolej Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Kortejde, Güvenceli gelecek, birleşik mücadeleana pankartının önünde,Sözleşmeli hayır, 4-B hayır, 4-C hayır, Ücretli hayır, Taşeron hayır, 50-D hayıryazılı dövizleri taşıyan işçiler yer aldı. Yaklaşık 30 sendika, meslek ve sivil toplum örgütü ile bazı siyasi partilerin de destek verdiği mitinge DİSK ve KESKe bağlı sendikalardan geniş katılım oldu. Eyleme Türk-İşe bağlı 7 sendika da destek verdi. Emekçiler sık sık ıslıklarla ve düdüklerle AKPyi protesto etti.

Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, konuşmasında emekçilerin kan ağladıklarını, buna karşın sermayedarların işçi haklarını gasp etmek için harıl harılçalıştıklarını söyledi. Çerkezoğlu, 8.5 yıl önce iktidara gelen AKPnin çalışanların haklarını elinden aldığını bildirdi.

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin konuşması sırasında alandakilere, 12 Haziranda AKPye dersini verecek miyiz, ortak şamarımızı vuracak mıyızdiye sordu. Alandan evetyanıtını alan Ayçin, iktidarın ülkeyi AKP cumhuriyetinedönüştürdüğünü savundu.

‘Greve hazırlanıyoruz’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Bedriye Yorgun konuşmasında sağlık çalışanlarının grev kararını hayata geçirmeye hazırlandıklarını söyledi. Alandakilere, Bu birlikteliği greve taşıyacak mıyız diye soran ve evetyanıtını alan Yorgun, Miadı dolmuş yönetim anlayışını 12 Haziranda tarihin çöplüğüne gönderelimdedi. İşçilerin konuşma yaptıkları mitingin sonunda türkü dinletisi sunuldu. Türkülere alandakiler halaylarla eşlik etti.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56