EVREN'İN SIĞINDIĞI 35. MADDEYE AKP KALKANI

Darbecilerin sığındığı TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesinin değiştirilmesine AKP engel oldu. BDP ve CHP’nin girişimleri AKP’lilerin hayır oyları nedeniyle Meclis’e gelemedi ve kadük oldu.

EVREN'İN SIĞINDIĞI 35. MADDEYE AKP KALKANI

CHP VE BDP’NİN ÖNERİLERİNE HAYIR OYU VERDİLER

Darbecilerin sığındığı TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesinin değiştirilmesine AKP engel oldu. BDP ve CHP’nin girişimleri AKP’lilerin hayır oyları nedeniyle Meclis’e gelemedi ve kadük oldu.

12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren savcıya verdiği ifadede Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İç Hizmet Kanununun 35. maddesine sığınırken CHP ve BDPnin bu maddenin değişmesi girişimlerine AKPnin hayırdediği ve seçim kararı alınınca da önerilerin kadük olduğuna dikkat çekildi.

TSK İç Hizmet Kanununun 35. maddesinde Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyetini kollamak ve korumaktırdeniliyor. 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren, önceki gün lojmanda savcıya ifade verirken, TSK İç Hizmet Kanununun 35. maddesine dayanak yönetime el koyduklarınısöyledi. TSK İç Hizmet Kanununun değişmesi için BDPli Hasip Kaplanın 15 Mayıs 2008 ve CHPli Hakkı Süha Okay ile Muharrem İncenin 29 Temmuz 2010 tarihinde verdiği öneriler genel kurulda görüşülmedi ve kadük (geçerliliğini yitirmiş) oldu.

BDPli Hasip Kaplan ve arkadaşlarının önerisinde TSK İç Hizmet Kanununun 35. maddesinin Silahlı Kuvvetlerin görevi ulusal sınırları dış tehdit ve tehlikelere karşı korumaktırbiçiminde değiştirilmesi isteniyordu. CHP grup başkanvekilleri Hakkı Süha Okay ve Muharrem İncenin yasa önerisinde de 35. maddenin Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’ni, parlamenter demokratik sistemin işlerliği çerçevesinde ve anayasaya bağlı olarak korumaktırbiçiminde değiştirilmesi isteniyordu. AKPliler o dönemde CHPnin önerisine Bu, darbe gerekçesini ortadan kaldırmaz, daha da pekiştirirdiye karşı çıkmıştı.

Hakkı Süha Okay, AKPnin samimi bir yaklaşım sergilemediğini ve önerilerinin kadük olduğunu anımsatı. AKPlilerin önerilerini samimi bulmadığına dikkat çeken Okay, 35. maddenin tamamen kaldırılmasını istediler. Bu talep, gayri samimi bir talepti. 35. madde TSKnin görevi tanımlanıyor, TSKnin görevini tanımlayan bir düzenleme olması gerekirdi. Onlar, tamamen kaldırılsın, diye fantezi bir söylem içindelerdi. 35. maddeye bir şekilde tanım konması gerekiyordu. Onlar alternatif karşı bir öneride de bulunmadılar. Eğer samimi olsalardı, önerimiz eksik veya fazla diye alternatifini getirirlerdi dedi.

Hasip Kaplan da, AKPliler önerimizin görüşülmesini, doğrudan gündeme alınmasını reddettiler. Bir taraftan darbecileri yargılacağız deyip öte yandan yargılanmaları ve ceza almalarını önlemek için her türlü taklayı atıyorlaraçıklamasını yaptı. Kaplan, Darbecilerin yargılanacağına inanıyor musunuzsorusuna da Zamanaşımı ve dokunulmazlık, diyecekler. Kenan Evrene bir şey yapmayacaklardır. Ondan sonra da Başbakan gider Evrenin çayını içeryanıtını verdi.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56