FAŞİSTLER VURUYOR AKP KORUYOR SLOGANLARIYLA YÜRÜYÜŞ YAPILDI

Dört yıl geç kalan karar. Güler, Akyürek, Altay, Cerrah ve Öz dahil 30’u aşkın kamu görevlisine Dink soruşturması başlatıldı

FAŞİSTLER VURUYOR AKP KORUYOR SLOGANLARIYLA YÜRÜYÜŞ YAPILDI
Hrant Dink’in arkadaşları, Dolmabahçe’de bir araya gelerek “Faşistler vuruyor, AKP koruyor”, sloganlarıyla Beşiktaş’taki Barbaros Parkı’na yürüdü. Öldürülen Ümit Kaftancıoğlu’nun gelini Canan Kaftancıoğlu, savcı Doğan Öz’ün eşi Sezin Öz, gazeteci Uğur Mumcu’nun oğlu Özgür Mumcu’nun da aralarında bulunduğu grup adına açıklama yapan müzisyen Yavuz Bingöl “Hükümetin bu cinayetin sahiden aydınlatılması, böylece devletin biraz daha temizlenmesi için parmağını oynatmaya niyeti yok. Gerçek katilleri koruyan mekanizmaya hükümet de dahildir” dedi. Bingöl, AİHM’nin ırkçı, kusurlu dediği yargıçların ve güvenlik güçlerinin hâlâ görevde olduklarına dikkat çekerek hükümete şöyle seslendi: “Böyle bir cinayeti soruşturmayacaksanız, yargılamayacaksanız savcılarınız, mahkemeleriniz niye var? Hrant’ın öldürülmesinden sonra yaşananlar, hepsini gayrimeşru kılıyor. Ya da belki umursamıyorlar! Televizyonu açıp Mısır’da olup bitenleri seyretsinler. Günün birinde birileri hatırlatır.

Dört yıl geç kalan karar

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dinkin 2007’de öldürülmesine ilişkin dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Trabzon Jandarma Alay Komutanı Ali Özün de aralarında bulunduğu 30u aşkın kamu görevlisine soruşturma başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mustafa Çavuşoğlu, Dink ailesinin 17 Ocakta yaptığı suç duyurusu üzerine Trabzon ve İstanbul Emniyeti ile Trabzon jandarma görevlileri hakkında soruşturma başlattı. Savcılık, örgütlü suç kapsamında olduğu için memurların yargılanmasına ilişkin 4483 sayılı yasadaki süreci işletmeyerek, şüpheliler hakkında soruşturma izni verilmesini talep etmedi. Dink’in ölümünün dördüncü yılında, savcılığa yapılan başvuru, AİHM kararının uygulanması yönünde adli süreci başlatmış oldu. Şüphelilerin ifadelerinin alınmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Dink ailesinin, dilekçesinde kamu görevlilerinin “İhmali davranışla adam öldürmek, delilleri gizlemek ve yok etmek gibi suçlardan yargılanması talep edildi. Dilekçede, Şüpheliler aldıkları bilgiler çerçevesinde uyarıya da yasadan kaynaklanan görevlerini yerine getirerek önlem almış olsalardı Dinkin öldürülmesine engel olacaklardı. Olmadılar. O halde eylemleri ihmalle insan öldürmedirdenildi. Ergenekon sanığı Prof. Mehmet Haberal’ın sağlık durumunun tutuklu yargılanmasına engel teşkil etmediğine dair raporu yargıdan gizlenmesiyle ilgili süreçte 4483 sayılı yasanını işletilmediği vurgulandı

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56