GAZETECİLER “ÖZGÜRLÜK” İÇİN YÜRÜDÜ

Gazeteciler, Ergenekon soruşturması kapsamında meslektaşlarının gözaltına alınmasını İstanbul ve Ankara'da protesto ederken, Türkiye Gazeteciler Federasyonu gazetecilerin gözaltına alınmasının kaygı verisi olduğunu bildirdi.

GAZETECİLER “ÖZGÜRLÜK” İÇİN YÜRÜDÜ
Gazeteciler, Ergenekon soruşturması kapsamında meslektaşlarının gözaltına alınmasını İstanbul ve Ankara'da protesto ederken, Türkiye Gazeteciler Federasyonu gazetecilerin gözaltına alınmasının kaygı verisi olduğunu bildirdi.

PROTESTOLAR
Aralarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS),Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Basın Konseyi, Basın Enstitüsü Derneği, Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin de (ÇGD) bulunduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu saat 12.00’de Taksim meydanında tramvay durağında bir araya geldi.
Türk bayraklarıyla alanı dolduran gazeteciler "Yurtseverler çıkacak yine yazacak", "AKP elini medyadan çek", "Bugün Ahmet, Nedim. Yarın kim?", "Ahmet, Nedim onurumuzdur" sloganları atıyor. Cumhuriyet'in yanı sıra Hürriyet, Milliyet, Habertürk, Radikal ve birçok farklı gazeteden yoğun katılımın gözlendiği eylemde, 'Cezaevinde gazeteci istemiyoruz', 'Sıra kimde' pankartları taşıyan gazeteciler kol kola yürüyor.

ERİNÇ: BIÇAK KEMİĞE DAYANDI
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, "Geldiğimiz noktada bıçak kemiğe dayandı. Gazetecilik faliyetlerinin terör suçu sayılmasını, mesleğini yapamamasını eleştirme zorunluluğu duyduk" dedi.
 
ANKARA DA DA YÜRÜDÜLER
 
Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın Ankara'da düzenlediği eyleme iki yüzün üzerinde gazeteci katıldı. Kızılay Meydanı'nda toplanan basın mensupları, Adalet Bakanlığı'na doğru yürüyüşe geçti. Birçok gazete, televizyon ve medya kuruluşunun Ankara temsilcileri, haber müdürleri, istihbarat şefleri ve muhabirleri yürüyüşe katılıldı. Gazeteciler, “Sansüre, baskıya, baskına hayır”, “Gazetecilere özgürlük”, “Demokrasi için basın özgürlüğü”, “Gizli görüşmeleri ortaya çıkardım cezaevindeyim” ifadelerinin bulunduğu dövizler taşıyor. Ayrıca yürüyüşte “Özgür basın herkese lazım”, “AKP, elini medyadan çek”, “Susma, sustukça sıra sana gelecek” sloganları attı.
 
Eylemde bazı muhabir ve fotomuhabirler temsili olarak ağızlarını siyah bantla kapattı. Daha sonra ellerindeki kalemleri kırıp, ağızlarındaki bantları çıkaran gazeteciler, “Kalemlerimizi kırıyoruz ama susmayacağız” dedi. Eyleme katılanlar arasında CHP milletvekilleri Yakup Kepenek, Atilla Kart, ve Yılmaz Ateş, Mustafa Özyürek, Zekeriya Akıncı, Hakkı Süha Okay BDP Milletvekili Hasip Kaplan, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık da bulundu.
 
Ankara'daki eylemde gazeteciler, Milli Müdafaa Caddesi'nde Adalet Bakanlığının dış duvarına ulaştı. Gazeteciler, bu noktada çevik kuvvet polislerince engellendi. Basın mensuplarının Adalet Bakanlığı'na yürümesine izin verilmedi.
 
Ankara'daki eylem Milli Müdaafa Caddesi üzerinde yapılan açıklamanın ardından sona erdi.
 
TGF:Gözaltıları kaygıyla izliyoruz       
Türkiye Gazetciler Federasyonu Yönetim Kurulu, aralarında Malatya Gazeteciler Cemiyetininde bulunduğu bağlı 74 Cemiyet adına yaptığı Gazetecilere yönelik son göz altıların büyük bir endişeyle izlendiği belirtildi. Muhalif kimlikleriyle tanınan gazetecilere yönelik operasyonun basın özgürlüğünü büyük oranda ortadan kaldırdığını belirten TGF Yönetim Kurulu, şu açıklamayı yaptı:
"Demokrasilerde korunması gereken en önemli unsur, hukukun üstünlüğü ve basının özgürlüğüdür. Hükümetin en yetkili ağızlarından sürekli yapılan "basın özgürlüğüne saygılıyız" açıklamasına karşın, birbiri ardına yaşanan gözaltılar, basını sindirme, baskı altında alma girişiminden başka bir şey değildir. Basının tek sesli hale getirilmesi demokraside ciddi sıkıntılara yol açacaktır.
Bu kapsamda Ergenekon terör örgütü üyeliği, halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek suçlamasıyla gözaltına alınan meslektaşlarımızın kendi görüşlerini ifade etme haklarının elinden alındığını, ülkede ise sindirmenin amaçlandığını düşünüyoruz.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak hukukun üstünlüğüne saygımızı koruyarak, gazetecilere yapılan baskıya hükümetin "dur" demesini istiyoruz.”
 

Vahap Güner

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56